Weronika Kołakowska z klasy IIF przeszła wszystkie etapy kwalifikacji w Programie FLEX i spędzi rok w USA, gdzie będzie uczęszczała do szkoły amerykańskiej.
Oto co Weronika, w odpowiedzi na nasze prośby, zachciała powiedzieć ewentualnym przyszłym uczestnikom programu:
Kilka słów o programie:
Program FLEX (Future Leadership Exchange) to całoroczny, w pełni finansowany przez Departament Stanu USA program wymiany uczniów szkół średnich. Głównym celem programu jest poznanie amerykańskiej kultury, stylu życia oraz wartości, ale także podzielenie się wiedzą o swoim kraju ojczystym, poprzez zamieszkanie u rodziny goszczącej, która dobrowolnie przyjmuje ucznia, uczęszczaniu do lokalnej szkoły średniej i braniu udziału w zajęciach pozalekcyjnych.
Proces rekrutacji:
Rekrutacja jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich osób chętnych, spełniających konkretne wymagania (dokładne wymagania na stronie: poland.americancouncils.org/flex-polish).
Sam proces rekrutacji składa się z trzech etapów:
First Round Application (Preliminary Application for High School Students) - jest to formularz składający się z kilkunastu sekcji, w tym trzech esejów i kilku dokumentów do wypełnienia (np. paszport czy informacje biograficzne) Na wypełnienie tego formularza mamy 10 dni.
Następnym etapem jest tak zwany Second-Round Application, który polega na uzupełnieniu testu z języka angielskiego i jest on dostępny dla każdej osoby aplikującej praktycznie chwile po odesłaniu formularza pierwszego. Trwa on około 15 minut i jest bardzo prosty.
Trzecim i teoretycznie ostatnim etapem rekrutacji są pół finały (Semi-Finalist Application), do których przechodzi około 10% z puli początkowej. Etap ten dzieli się tak w zasadzie na dwa oddzielne elementy. Pierwszym z nich są formularze online, które należy uzupełnić i przesłać z powrotem do American Council (list rekomendacyjny, list do rodziny goszczącej, formularze medyczne itp.). Drugim elementem jest wyjazd na rozmowę kwalifikacyjną, zadanie grupowe oraz napisanie trzech esejów do biura American Council.
Ostateczne wyniki rekrutacji aplikanci otrzymują na przełomie lutego oraz marca. Finalnie z ogólnej puli, finalistami zostaje grupa około 38 osób, które stanowią mniej więcej 2%.
Oczekiwania:
Wyjeżdżając na rok szkolny do stanów zjednoczonych każdy z nas, finalistów ma swoje oczekiwania. Podczas mojego pobytu pragnę poznać szczegóły kultury amerykańskiej, świętować z nimi ich najważniejsze święta (przede wszystkim Thanksgiving) oraz doświadczyć amerykańskiego stylu życia. Jadąc tam, nie wyobrażam sobie także nie poznać nowych ludzi, z którymi mam nadzieję, że uda mi się zawiązać głębsze relacje. Od mojej rodziny goszczącej oczekuje wytrwałości, zrozumienia oraz otwartości na mnie i moją kulturę, a od siebie samej cierpliwości i zaufania we własne siły i możliwości.
Dlaczego zdecydowałam się aplikować?
Moje zainteresowanie wymianą uczniowską zaczęło się już w 7 klasie. Tym, co zadecydowało o moim udziale, jest zdecydowanie moja osobowość. Jestem otwartą i ciekawą świata osobą, która lubi doświadczać wielu rzeczy, tworzyć nowe wspomnienia i wychodzić poza swoją strefę komfortu. Wyjeżdżając na program, nie tylko będę w stanie poznać nowy kraj, ale także rozwinąć swoje pasje oraz wypróbować swoich sił w innych zajęciach.
Weronika Kołakowska 2F