• Życzenia z okazji zakończenia roku od rodziców

     • Kochani!

      Za Wami bardzo trudny rok, naznaczony pandemią, niepewnością, strachem o najbliższych. Jednocześnie obowiązki związane z nauką nie zmieniły się, inna była tylko forma nauczania. Przed Wami zasłużone wakacje – czas odpoczynku i relaksu. Życzymy Wam pięknej pogody, beztroski, wspaniałego czasu spędzonego z przyjaciółmi. Prosimy, abyście przy odrobinie szaleństwa dbali o swoje bezpieczeństwo tak, żeby  spotkać się w tym samym gronie już we wrześniu.

      Jednocześnie składamy serdeczne podziękowania za wkład pracy w tym nietypowym okresie  Dyrekcji, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi. Zdajemy sobie sprawę, że nauczanie i przygotowanie młodzieży do egzaminów maturalnych wymagało zdwojonego wysiłku i przygotowań z Państwa strony. Życzymy Państwu zdrowia, dobrego wypoczynku, żebyście mogli Państwo tak serdecznie, jak dotychczas wspierać nas w wychowaniu i kształceniu naszych dzieci.

      W imieniu Rady Rodziców – Agnieszka Karasiewicz

     • Trzynastu uczniów ILO nagrodzonych stypendium Prezydenta miasta Łomży

     • Dzisiaj odbyło się wręczenie stypendiów Prezydenta miasta Łomży za osiągniecia uzyskane w roku szkolnym 2019/2020.

       

      Za osiągnięcia naukowe stypendium uzyskało 6 naszych uczniów:

       

      Maciej Bączyk

      Maciej Kuliś

      Kacper Łempicki

      Tomasz Modzelewski

      Maria Popławska

      Jakub Zduńczyk

       

      Za siągnięcia sportowe stypendium otrzymało również 6 naszych uczniów:

       

      Aleksandra Czerwińska

      Wiktor Kosowski

      Jakub Malinowski

      Monika Marcińczyk

      Zofia Nagórska

      Zuzanna Poteraj

       

      Nagrodę Edukacyjną za postępy i osiągnięcia naukowe otrzymał Jan Eugeniusz Saniewski.

       

      Wszystkim serdecznie gratulujemy!

     • Otwarcie nowego budynku Filharmonii Kameralnej w Łomży

     • Na otwarciu nowego budynku Filharmonii Kameralnej w Łomży nie może zabraknąć naszych uczniów.

      Koło Miłośników Książek serdecznie zaprasza na Uroczyste Otwarcie Filharmonii Kameralnej w Łomży, gdzie w ramach Estrady Młodych wystapi z programem poetyckim o życiu i twórczości Zbigniewa Herberta. Prezentować się będą Amelia Andrychowska Natalia Bieniek, Marta Muzyk, Inga Wawrzynkowska (skrzypce), Kacper Łempicki, Eryk Wojtkowski i Igor Paduch.

     • Sukces naszych matematyków

     • 12 czerwca 2021 odbył się finał Konkursu Matematycznego Politechniki Białostockiej, w którym po raz kolejny nasi uczniowie mogą poszczycić się sukcesami.

       

      Nagrodę Indywidualną wśród uczniów klas pierwszych uzyskał:

      Kacper Walczuk (klasa 1d) - nagroda I stopnia  

       

      Wśród uczniów klas drugich nagrodzeni zostali:

      Dominik Śledziewski (klasa 2DP) - nagroda II stopnia

      Alicja Przeździecka (klasa 2DP) - nagroda III stopnia

      Damian  Wróblewski  (klasa 2DG) - nagroda III stopnia

      Krzysztof Szałkowski (klasa 2DP) - wyróżnienie

      Dominika Boguszewska  (klasa 2DG) - wyróżnienie

       

      II miejsce wśród klas drugich po podstawówce zajął zespół ILO w składzie: Alicja Przeździecka, Krzysztof Szałkowski, Dominik Śledziewski

      II miejsce wśród klas drugich po gimnazjum zajął zespół ILO w składzie: Dominika Boguszewska, Piotr Jacak, Damian Wróblewski

       

      GRATULUJEMY! 

     • Zapraszamy na "Tadeuszki"

     • Drodzy uczniowie i absolwenci,

      11 czerwca w samo południe (na 5. i 6. godz. lek.) odbędzie się transmisja „Tadeuszek”. Uczniowie będą oglądać wydarzenie w klasach, a nominowanych zapraszamy do auli. Absolwenci, którzy wyrażają chęć uczestnictwa w „Tadeuszkach”, proszeni są o zgłoszenie się do Mateusza Niksy, który wyśle zaproszenie do transmisji na platformie MS Teams.

      Jutro (10.06) zostanie opublikowany przydział sal.

     • Ślubowanie klas pierwszych

     • 7 czerwca 2021 odbyło sie Ślubowanie klas pierwszych. Ze względu na pandemię i system nauki zdalnej nie mogło się ono odbyć jak zwykle we wrześniu, ale poniedziałkowa uroczystość, która odbyła się na dworze, była równie wyjątkowa. 

     • Słowa Rodziców do Pierwszoklasistów z okazji ich Ślubowania

     • Moi Drodzy,

      w dniu dzisiejszym, z ponad półrocznym opóźnieniem złożyliście uroczyste ślubowanie. Nikt nie przypuszczał, że „zwykły” wirus może spowodować takie zmiany i dezorganizację dnia codziennego. Na wiele miesięcy zostaliście wyłączeni z życia szkoły i bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami.

      Dziś nadszedł czas zmian. Korzystajcie proszę z kontaktu z koleżankami i kolegami, możliwości wspólnego spędzania czasu i budowania dobrych relacji. Wychowawcy, nauczyciele oraz cały personel szkolny będzie dbał o to, żebyście w szkole czuli się jak w przyjaznym sobie miejscu. W chwilach zwątpienia nie wahajcie się prosić o pomoc, walczcie o siebie i pamiętajcie, że jesteście dla nas najważniejsi i zrobimy wszystko, żeby wesprzeć Was w trudnych chwilach, bo zawsze to tylko przejściowy etap ku lepszemu.

      Z okazji ślubowania życzę Wam, żebyście już nigdy nie musieli żyć w izolacji. Żebyście kolejne lata spędzone w szkolnych murach zapamiętali jako beztroski, a jednocześnie wartościowy czas. Nawiązujcie przyjaźnie, korzystajcie z wszelkich możliwości dydaktycznych, jakie oferuje szkoła. Żyjcie pełnią życia, a jednocześnie nieście pomoc tym, którzy jej potrzebują, choć często ukrywają swoje problemy.

      Wszystkiego dobrego w imieniu wszystkich Rodziców – Agnieszka Karasiewicz przewodnicząca Rady Rodziców.

     • Pomoc Humanitarna - UNICEF "Prezent bez pudła"

     • Klasa 1a przygotowała prezentację na temat pomocy humanitarnej i akcji UNICEF „Prezent bez pudła”. Zgromadzonym w auli klasom dziewczęta z klasy 1a opowiedziały o zasadach i zakresie pomocy humanitarnej na świecie oraz organizacjach, które się tym zajmują.  Przybliżyli też uczniom ideę akcji „Prezent bez pudła” , która polega na zakupie wybranych produktów humanitarnych  i dostarczaniu ich przez UNICEF najbardziej potrzebującym dzieciom i ich rodzinom. Prezenty bez Pudła to oryginalny sposób na wsparcie działań UNICEF, który łączy radość pomagania z przyjemnością obdarowywania bliskich prezentami. Pomoc jest realna, ponieważ zakupione przez produkty wysyłane są tam, gdzie są najbardziej potrzebne. 

      Prezenty można zakupić https://unicef.pl/chce-pomoc/prezenty-bez-pudla, do  czego bardzo zachęcamy.

     • Start2Star - program stypendialny dla tegorocznych maturzystów

     • Drodzy tegoroczni Maturzyści,

      przedstawiamy wam ofertę Star2Star. Jest to program stypendialny, adresowany dla najzdolniejszych i najbardziej aktywnych maturzystów pochodzących z niezamożnych rodzin, którzy zaczynają studia. Rekrutacja trwa do 1 września. 

      Więcej szczegółów znajdziecie tutaj: https://paga.org.pl/programy/indeks-start2star-xiv-edycja/

     •    Społeczność Liceum im. Tadeusza Kościuszki w Łomży żegna Profesora Henryka Samsonowicza.

     •    Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Profesora Henryka Samsonowicza – wybitnego naukowca, mediewisty, ministra edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

         Mieliśmy zaszczyt gościć Profesora w naszej szkole, słuchać jego wykładów, korzystać z cennych rad udzielanych w okresie badań nad historią łomżyńskiej oświaty. Kiedy, jako Minister, inicjował wielką debatę nad historycznej wagi przebudową systemu szkolnictwa, rada pedagogiczna naszego liceum wzięła w niej udział. Profesor wspierał nasz projekt zorganizowania muzeum szkoły, patronował przygotowaniu jej monografii.

          We wstępie do jubileuszowego wydania historii najstarszej szkoły w Łomży – jednej z najstarszych w Polsce, Profesor użył klasycznej sentencji : Finis opus coronat. Pamiętając o związkach Profesora z naszą szkołą, jego otwartej na spotkania z młodzieżą i jej wychowawcami postawie, z szacunkiem pochylamy głowy przed dziełem życia wielkiego humanisty.

      (zdjęcie: en.wikipedia.org)

     • Nabór na rok szkolny 2021-2022 ruszył

     • Drodzy Ósmoklasiści,

       

      dzisiaj uruchomiona została strona naboru do szkół ponadpodstawowych. Na stronie https://nabor.pcss.pl/lomza/szkolaponadpodstawowa/ znajdziecie WNIOSEK ONLINE oraz niezbędne dokumenty, które należy dołączyć do wniosku. Po wypełnieniu wniosku i zapisanie go w systemie, należy go wydrukować i złożyć w formie papierowej w  sekretariacie  szkoły pierwszego wyboru lub wysłać za pomocą środków komunikacji elektronicznej do 21 czerwca do godz. 15.00.

      Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

      • Klauzulę informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w związku z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych (obowiązkowa dla wszystkich kandydatów)
      • Podanie wewnętrzne o przyjęcie do ILO dostępne tutaj:  Podanie_wew_o_przyjecie_do_liceum_-2014-2015.doc   (obowiązkowa dla wszystkich kandydatów)                           
      • Oświadczenie - wielodzietność rodziny (opcjonalnie)         
      • Oświadczenie - samotnie wychowujący dziecko (opcjonalnie)       

      (dokumenty dostępne są na stronie NABORU u góry w zakładce DOKUMENTY)

      UWAGA! Do wniosku papierowego proszę dołączyć 3 zdjęcia legitymacyjne.

     • Zajęcia integracyjne dla klas I

     • Drodzy Pierwszoklasiści,

      w poniedziałek wracacie do szkoły po 7 miesiącach zdalnej nauki w nowej szkole. Ledwie zaczęliście naukę w naszym liceum, a już przeszliśmy na zdalne nauczanie.

      Powrót do szkoły, po tak długim okresie zdalnego nauczania, może się wydawać trudny. Dlatego przygotowaliśmy projekt zajęć integracyjnych dla klas I. Zajęcia prowadzone przez szkolną pedagog, organizowane w porozumieniu z wychowawcami, będą się odbywały w pierwszych dniach przyszłego tygodnia, w auli szkoły. Przedstawiamy ich harmonogram:

       

      17.05 (poniedziałek)-

      1,2,3 g. lek. klasa IA,

      4,5,6 g. lek. klasa IC,

       

      18.05 (wtorek)-

      1,2,3 g. lek. klasa ID,

      4,5,6 g. lek. klasa IB,

       

      19.05 (środa)-

      1,2,3 g. lek. klasa IF,

      4,5,6 g. lek. klasa IE.

       

      Liczymy na dobre, budujące i bezpieczne spotkania.

     • Przedstawiamy klasę biologiczno-medyczną

     • Drodzy Ósmoklasiści,

      17 maja rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych dlatego postanowiliśmy przybliżyć Wam profile klas, które możemy wam zaproponować. Jeśli macie jakieś pytania piszcie do nas na profil na FB --->>>  https://www.facebook.com/ilolomza

      Na początek klasa biologiczno-medyczna. w roku szkolnym 2021-2022 planujemy utworzyć dwie takie klasy.

     • Życzenia dla Maturzystów od Rodziców

     • Drodzy Maturzyści, nasze Kochane Dzieci!

      Dziś jest Wasz wielki dzień, rozpoczyna się bowiem okres stanowiący zwieńczenie Waszej nauki w szkole średniej. Dajcie z siebie wszystko, walczcie o swoją przyszłość, bo od wyniku maturalnego zależą losy dalszej nauki i rozwoju. Mamy pewność, że poradzicie sobie doskonale. Nie poddawaliście się mimo przeciwności losu i ciężko pracowaliście przez trzy lata, aby teraz wykazać się dojrzałością i wiedzą.

      Trzymamy za Was kciuki i wierzymy w Was mocno –

                                                                                                     Rodzice

     • 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

     • Delegacja ILO wzięła dzisiaj udział w miejskich obchodach 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

       

      3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił konstytucję. Była ona kompromisem pomiędzy postulatami stronnictwa patriotycznego i stronnictwa dworskiego. Jej autorami byli m.in. Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Stanisław Małachowski.

      POSTANOWIENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

      ~ zniesienie wolnej elekcji i wprowadzenie monarchii dziedzicznej (po bezpotomnej śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego koronę miała przejąć dynastia Wettinów)

      ~ zniesienie liberum veto i wprowadzenie głosowania większością

      ~ wprowadzenie trójpodziału władzy

      ~ ustanowienie Straży Praw, która miała pełnić rolę podobną do dzisiejszego rządu

      W konstytucji znalazł się zapis, mówiący, że „lud rolniczy (…), który najliczniejszą w narodzie stanowi ludność (…) pod opiekę prawa i rządu krajowego przyjmujemy (…)”

      ZNACZENIE KONSTYTUCJI 3 MAJA

      Konstytucja 3 Maja była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Najwybitniejsi politycy i myśliciele przełomu XVIII i XIX wieku wyrażali się o niej z podziwem. Twórca ideologii konserwatywnej Edmund Burke napisał o Konstytucji 3 Maja; „Jak dotąd, jest to niezawodnie najczystsze dobrodziejstwo, jakie kiedykolwiek ludzkość spotkało”

     • Losy Absolwentów ILO - Justyna Jarząbska (Matura 2007)

     • Przedstawiamy losy kolejnej absolwentki ILO (Matura 2007). Jednocześnie zachęcamy wszystkich absolwentów do dzielenia sie z nami informacjami o swoich dalszych losach. 

       

       

      JUSTYNA JARZĄBSKA (Matura 2007)

      Absolwentka MA - kierunek European Studies: Global Governance and Transnational Perspectives na K.U.Leuven oraz studiów magisterskich w dziedzinie Bezpieczeństwa Narodowego ze specjalizacją Zarządzania Kryzysowego. Ukończyła również Szkołę Praw Człowieka oraz Szkołę Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych.

      Zrealizowała projekt rozwojowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w Tanzanii mający na celu wzmocnienie potencjału lokalnej społeczności, szczególnie młodzieży. W Etiopii szkoliła pracowników humanitarnych z Somalii, Jemenu, Południowego Sudanu oraz Erytrei z zakresu "conflict sensitivity". Ostatnie doświadczenie pracy z uchodźcami w Nakivale Refugee Settlement w Ugandzie wykorzystała do przygotowania badania nt. systemu zarządzania migracjami w Ugandzie, a przy okazji zainicjowała zbiórkę na budowę biblioteki dla dzieci z wioski Rugando.

      Jest członkiem międzynarodowych grup eksperckich w obszarze migracji i azylu, m.in. CAHENF w Radzie Europy, a także Prezesem Fundacji Międzynarodowy Instytut Rozwoju Dzieci.  (źródło: http://www.akademiakadr.eu/druzyna-akademii-kadr-europejskich/justyna-jarzabska-migracje-bezpieczenstwo/)

       

      Jej koleżanka z klasy, Ewelina  Budryk, mówi o niej tak:” ówczesna przewodnicząca klasy, wulkan energii, wrażliwy człowiek. Justyna, wraz z przyjaciółmi, buduje właśnie bibliotekę w Tanzanii. Kolejną, bo ta w Ugandzie już funkcjonuje. Ale jak to Justyna, nie poprzestaje na jednym działaniu: tu kupi materace dla dzieci pracujących (i śpiących) w kopalni złota, tu podaruje piłkę do nogi osieroconym dzieciom, a innym wręczy lampki solarne, żeby można było uczyć się przy ich świetle po zmroku.

       

      Oto link do grupy związanej z działalnością Justyny i jej Instytutu:  LibrAfrica Grupa (Biblioteki jako Centra Rozwoju Dzieci w wioskach Afryki) https://www.facebook.com/groups/218064225449886/?ref=share

     • Zakończenie nauki w ILO w klasach 3

     • To już drugi rocznik absolwentów liceum, którzy świadectwa ukończenia szkoły odbierali w nietypowych okolicznościach. Ze względu na pandemię i związane z nią ograniczenia nie było w tym roku oficjalnej uroczystości dla całej społeczności absolwentów. Odbyły się spotkania małych grup uczniów z wychowawcą i dyrekcją ILO w Auli. Ale mimo to, że było inaczej niż zawsze to nie zabrakło radości ze spotkania, gratulacji, podziękowań i wzruszeń.

      Gratulujemy naszym tegorocznym absolwentom ukończenia szkoły i życzymy powodzenia na maturze.

       
       

     • Zarządzenie dyrektora   I Liceum Ogólnokształcącego w sprawie dodatkowych dni wolnych od zajęć

     • ZARZĄDZENIE  NR  8/2021

       

      z dnia  30.04.2021 r.

      Dyrektora   I Liceum Ogólnokształcącego

      w sprawie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno–wychowawczych w roku szkolnym 2020/2021.

       

                   Na    podstawie  § 5 ust. 1 Rozporządzenia  Ministerstwa  Edukacji   Narodowej 

      z dnia  5 października 2010 r.  (Dz.U. Nr 186 poz. 1245)  oraz   Statutu   Zespołu   Szkół Ogólnokształcących w Łomży ustalam co następuje:

       

      § 1. Po  zasięgnięciu  opinii  Rady Pedagogicznej, Samorządu Uczniowskiego oraz Rady

             Rodziców  w  §  1 Zarządzenia  nr 20/2020  z dnia 30.09.2020 r.  dodaje się   słowa 

             ,,07 maja  2021 r. ‘’. Wykaz dodatkowych dni wolnych od zajęć

             dydaktyczno–wychowawczych w roku szkolnym 2020/2021 

             stanowi  przedstawiony harmonogram.

       

      • 29  września   2020 r.,

      • 02  listopada  2020 r.,

      • 04  maja 2021 r.,

      • 05  maja 2021 r.,

      • 06  maja 2021 r.,

      • 07  maja 2021 r.,

      • 04 czerwca 2021 r..

                   

      § 2. Zarządzenie wchodzi z dniem podpisania.