• Zakończenie nauki w ILO w klasach 3

     • To już drugi rocznik absolwentów liceum, którzy świadectwa ukończenia szkoły odbierali w nietypowych okolicznościach. Ze względu na pandemię i związane z nią ograniczenia nie było w tym roku oficjalnej uroczystości dla całej społeczności absolwentów. Odbyły się spotkania małych grup uczniów z wychowawcą i dyrekcją ILO w Auli. Ale mimo to, że było inaczej niż zawsze to nie zabrakło radości ze spotkania, gratulacji, podziękowań i wzruszeń.

      Gratulujemy naszym tegorocznym absolwentom ukończenia szkoły i życzymy powodzenia na maturze.

       
       

     • Zarządzenie dyrektora   I Liceum Ogólnokształcącego w sprawie dodatkowych dni wolnych od zajęć

     • ZARZĄDZENIE  NR  8/2021

       

      z dnia  30.04.2021 r.

      Dyrektora   I Liceum Ogólnokształcącego

      w sprawie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno–wychowawczych w roku szkolnym 2020/2021.

       

                   Na    podstawie  § 5 ust. 1 Rozporządzenia  Ministerstwa  Edukacji   Narodowej 

      z dnia  5 października 2010 r.  (Dz.U. Nr 186 poz. 1245)  oraz   Statutu   Zespołu   Szkół Ogólnokształcących w Łomży ustalam co następuje:

       

      § 1. Po  zasięgnięciu  opinii  Rady Pedagogicznej, Samorządu Uczniowskiego oraz Rady

             Rodziców  w  §  1 Zarządzenia  nr 20/2020  z dnia 30.09.2020 r.  dodaje się   słowa 

             ,,07 maja  2021 r. ‘’. Wykaz dodatkowych dni wolnych od zajęć

             dydaktyczno–wychowawczych w roku szkolnym 2020/2021 

             stanowi  przedstawiony harmonogram.

       

      • 29  września   2020 r.,

      • 02  listopada  2020 r.,

      • 04  maja 2021 r.,

      • 05  maja 2021 r.,

      • 06  maja 2021 r.,

      • 07  maja 2021 r.,

      • 04 czerwca 2021 r..

                   

      § 2. Zarządzenie wchodzi z dniem podpisania.

       

     • Pożegnanie Maturzystów 2021

     • Drodzy tegoroczni Maturzyści,

      w końcu nadszedł TEN dzień - dzień, w którym odbywacie ostatnie lekcje w ILO. Z tej okazji mamy dla Was kilka słów, które kierują do Was pan dyrektor Jerzy Łuba oraz uczniowie klasy 2EG.

       

     • Rozmowa z absolwentką ILO Joanną Szabuńko na temat zmian klimatycznych.

     • Dzisiaj przypada DZIEN ZIEMI. W związku z tym przedstawiamy rozmowę z absolwentką klasy 4e naszej szkoły (matura 1997) - Joanną Szabuńko na temat zmian klimatycznych. 

       

      “Jak wynika z raportu "Ku gospodarce dobrostanu", w Unii Europejskiej żyjemy tak, jakbyśmy mieli do dyspozycji nie jedną planetę, a prawie trzy. Dlatego właśnie w Dzień Ziemi startuje kampania #KlimatNaZmiany, którą prowadzą organizacje z 13 krajów europejskich, w tym z Polski. Celem kampanii jest nagłośnienie problemów związanych z wpływem obecnego modelu gospodarczego i naszego stylu życia na zmiany klimatu, wskazanie rozwiązań i zaangażowanie młodzieży. Jak wynika z innego raportu kampanii, aż 80 proc. polskiej młodzieży łączy zachowania konsumpcyjne z degradacją środowiska i uważa, że nadszedł czas na zmiany. Zdecydowana większość młodych Europejczyków sądzi, że rząd powinien dążyć do gospodarki zrównoważonej.”

       

       Cała rozmowa tutaj: https://www.ofeminin.pl/.../w-ue-zyjemy-tak.../0dtlxny

      Joanna Szabuńko – jest ekspertką od ponad 15 lat zajmująca się tematami praw człowieka i standardów ochrony środowiska w biznesie, odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji, zrównoważonym rozwojem. Współzałożycielka i wiceprezeska Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. Członkini Rady Fundacji Fairtrade Polska, będącej częścią międzynarodowego ruchu na rzecz sprawiedliwego handlu. Współpracuje z polskimi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi i inicjatywami wielostronnymi. Menadżerka, koordynatorka projektów polskich i międzynarodowych, researcherka, autorka raportów oraz materiałów edukacyjnych z zakresu zrównoważonej produkcji i konsumpcji, audytorka społeczna. Absolwentka stosunków międzynarodowych oraz podyplomowych studiów z ewaluacji projektów społecznych na Uniwersytecie Warszawskim.

     • Dzień Otwarty w ILO za nami

     • Dziękujemy bardzo wszystkim za przybycie na nasz Dzień Otwarty - po raz pierwszy w wersji online. Mamy nadzieję, że uzyskaliście odpowiedzi na wasze pytania.

      Rozmawiali z wami uczniowie klasy drugich po podstawówce, którzy w pełni dostosowali się do zasad reżimu sanitarnego.

      Dziękujemy bardzo uczniom za zaangażowanie w przygotowanie Dnia Otwartego. 

       

     • Konkurs na plakat promujący mediację - alternatywny do procesu sądowego sposób rozwiązywania sporów.

     • Aby uświetnić obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji i Tygodnia Mediacji, przypadające w październiku, Ministerstwo Sprawiedliwości zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie na plakat promujący mediację - alternatywny do procesu sądowego sposób rozwiązywania sporów.

      Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Ma pomóc w upowszechnieniu wiedzy na temat mediacji i zachęcić do korzystania z niej. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu plakatu promującego mediację – jedną z metod polubownego rozwiązywania sporu.

      Jury pod przewodnictwem wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego wybierze spośród zgłoszonych propozycji 12 najlepszych prac, w tym zwycięską. Przyznana zostanie także nagroda publiczności. Przyznają ją internauci, głosując za pośrednictwem Facebooka.

      Laureaci konkursu otrzymają zaproszenie na spotkanie z wiceministrem Marcinem Romanowskim, podczas którego odbędzie się wręczenie nagród. 

      Prace laureatów pojawią się także w kalendarzu na 2022 rok, którego druk zleci Ministerstwo. Zwycięska praca wykorzystana będzie jako plakat promujący Dzień i Tydzień Mediacji.

      Na zwycięzców czekają: tablet, aparaty instax oraz słuchawki bezprzewodowe.

      Szczegóły konkursu dostępne są w regulaminie (poniżej).


      Biuro Komunikacji i PromocjiMinisterstwo Sprawiedliwości


      Regulamin_konkursu.pdf

     • Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile

     • Jutro tj. 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 

      Dlaczego żonkile?

      Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

       

      Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

      Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.  [źródło https://www.polin.pl/pl/zonkile]

       

       

      Więcej na temat powstania w getcie można przeczytać na stronie MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH,  do czego bardzo zachęcamy. https://polin.pl/pl/powstanie-w-getcie-warszawskim

      Jutro od godz. 8.00 na kanale Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na Youtube swoja premierę będą miały dwa filmy:

      Muranów - Dzielnica Północna - film edukacyjny | Muzeum POLIN

       

      Będę pisać - film edukacyjny | Muzeum POLIN

     • Sukces naszych uczniów w Olimpiadzie Losy Żołnierza i dzieje oręża polskiego

     • Łucja Twarowska i Albert Dybowski, oboje z klasy 2EG, uzyskali tytuł finalisty Olimpiady Losy Żołnierza i dzieje oręża polskiego w 1. części etapu centralnego. Gratulujemy Łucji i Albertowi oraz ich nauczycielce pani prof. Katarzynie Lipskiej.

      Łucja z racji na bardzo wysoki wynik powalczy jeszcze w drugiej części zawodów o tytuł laureata.