• Sesja naukowa poświęcona Rafałowi Krajewskiemu

     • W piątek 31 marca 2023 odbyła się w naszej szkole sesja naukowa pod hasłem „Rafał Krajewski – powstańczy minister, architekt, poeta. W 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego” . Sesja związana była z nadaniem pracowni 31 imienia Rafała Krajewskiego – absolwenta naszej szkoły, a przygotowali ją pani prof. Katarzyna Lipska i pan prof. Adam Chojnowski. 

      Zgromadzeni w Auli nauczyciele i uczniowie klas humanistyczno-prawnych wysłuchali wystąpień: pana profesora Adama Dobrońskiego „Powstanie styczniowe na ziemi łomżyńskiej” oraz pani profesor Jolanty Sztachelskiej „Echa powstania styczniowego w literaturze”. Wyjątkowym gościem sesji był dr hab. n. med. pan Krzysztof Krajewski-Siuda – potomek stryjecznego brata Rafała Krajewskiego, który w swoim wystąpieniu zatytułowanym „Historia z bliska widziana, czyli słów kilka o Rafale Krajewskim” przybliżył zebranym sylwetkę swojego przodka.

      Pan Krzysztof Krajewski – Siuda przekazał do zbiorów szkolnych kopię listu pochwalnego, który Rafał Krajewski otrzymał przy ukończeniu męskiego gimnazjum gubernialnego,  jego pierwszy wiersz, który napisał jako 8-latek, a także oryginał tableau z końca XIX wieku, gdzie widnieją członkowie Rządu Narodowego powstania styczniowego. Nasi goście wpisali sie na koniec do Księgi Pamiątkowej. 

       

      Rafał Krajewski urodził się 24 października 1834 roku w Łempicach koło Pułtuska w rodzinie ziemiańskiej o tradycjach patriotycznych. Po początkowej edukacji domowej i w szkole podstawowej w Pułtusku ukończył z wyróżnieniem w 1850 roku gimnazjum w Łomży.

      Po odrzuceniu myśli o studiach prawniczych rozpoczął studia architektoniczne w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie. Studia ukończył w 1854 roku z wynikiem celującym. Odrzucił carskie stypendium w Petersburgu i rozpoczął pracę architekta w Warszawie.

      W czasie Powstania Styczniowego pełnił funkcję dyrektora Wydziału Spraw Wewnętrznych w Rządzie Narodowym. 10 marca 1864 został aresztowany przez Rosjan i osadzony w Cytadeli Warszawskiej.

      Najbardziej  znanym jego dziełem jest warszawski Ratusz. Wygrał bowiem rozpisany przez władze carskie konkurs na projekt odbudowy ratusza po pożarze w jesieni roku 1863, który zniszczył dotychczasową siedzibę władz. Nigdy jednak Krajewski nie zobaczył realizacji swojego projektu. Ostatnie obliczenia, ostatnie poprawki naniósł Krajewski już w więzieniu. Carskie naczalstwo zleciło mu kontynuowanie prac w celi. Zgodził się na to znając już wyrok śmierci. Został stracony na stokach Cytadeli Warszawskiej razem z Romualdem Trauguttem  5 sierpnia 1864 roku.

      (zdjęcia Amelia Turek kl. 3c)

      Media o naszym wydarzeniu:

      https://www.4lomza.pl/index.php?wiad=64799

      Sala historyczna w I LO w Łomży nosi imię Rafała Krajewskiego (radio.bialystok.pl)

     • Sukces naszych uczniów w Sztafetowych Biegach Przełajowych

     • 29 marca na boisku szkolnym Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe o Mistrzostwo Miasta Szkól Ponadpodstawowych.

      Wyniki rywalizacji w kategorii dziewcząt:

      I miejsce LMS PWSIiP

      II miejsce ILO

      III miejsceZSWiOnr7

      IV miejsce IILO

      V miejsce ZSEiOnr6

      VI miejsce ZSTiOnr4

      Wyniki rywalizacji w kategorii chłopców:

      I miejsce LMS PWSIiP

      II miejsce ILO

      III miejsce ZSEiOnr6

      IV miejsce ZSTiOnr4

      V miejsce ZSWiOnr7

      VI miejsce IILO

      Reprezentacja dziewcząt: Amelka Borusiewicz, Dominika Cekała, Izabela Czerwińska, Amelka Kamola, Amelka Klimaszewska, Monika Marcińczyk, Kasia Głębocka, Justyna Zambrzycka.

      Reprezentacja chłopców: Jerzy Równy, Igor Zalewski, Bartosz Rogiński, Michał Zaremba, Stanisław Wiszniewski, Krzysztof Szałkowski, Antoni Koda, Michał Dębek, Adrian Dobrowolski.

      GRATULUJEMY!!!!!!!!!!!

     • Światowy Dzień Wody

     • W dniu 27 marca 2023 r. w ramach obchodów Światowego Dnia Wody w naszej szkole pracownicy PSSE Łomża przeprowadzili prelekcje dla młodzieży.

      W myśl hasła tegorocznych obchodów „Przyspieszenie Zmian - Bądź zmianą, którą chcesz zobaczyć w świecie” poruszano m.in. zagadnienia dot. oszczędzania wody, źródeł zanieczyszczeń, wykorzystywania wody oraz dlaczego warto ją pić.

     • Finaliści Olimpiady Losy żołnierza i oręża polskiego

     • Z ogromną satysfakcją przekazuję informację, że czworo naszych uczniów uzyskało tytuł finalisty Olimpiady "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego":Agnieszka Jadczak (kl.2c), Lena Oleksy (kl.3f), Hubert Chrostowski (kl.1d) i Kamil Kossakowski (kl. 3f)

      Opiekunami uczniów są p. Katarzyna Lipska i p. Adam Chojnowski. Gratulacje!

     • Podsumowanie XV KONKURSU MATEMATYCZNEGO Politechniki Białostockiej

     • 18 marca 2023 roku odbył się XV KONKURS MATEMATYCZNY Politechniki Białostockiej

      W kategorii JUNIORÓW po etapem korespondencyjnym, zakwalifikowani zostali Vladyslav Antoniuk i Hubert Chrostowski (klasa 1D, nauczyciele: Agnieszka Szałkowska, Tomasz Szałkowski). W etapie głównym Hubert Chrostowski zdobył wyróżnienie.

      W Kategorii klas drugich

      Nagrody indywidualne zdobyli :

      • Michał Bazydło - Nagroda Główna im. Edwarda Zycha i nagroda I stopnia (klasa 2D, nauczyciel: Piotr Łowicki)

      • Maciej Popielarczyk – nagroda III stopnia (klasa 2F, nauczyciel: Agnieszka Szałkowska)

      Nagrodzone zespoły:

      • Michał Bazydło, Agnieszka Łapińska, Krzysztof Modzelewski – nagroda III stopnia (klasa 2D, nauczyciel: Piotr Łowicki)

      • Damian Głębocki, Szymon Krajewski, Maciej Popielarczyk – wyróżnienie (klasa 2F, nauczyciel: Agnieszka Szałkowska)

      W Kategorii klas trzecich

      Nagrody indywidualne zdobyli :

      • Karolina Nieciecka - nagroda III stopnia (klasa 3D, nauczyciel: Tomasz Szałkowski)

      • Kacper Walczuk - nagroda III stopnia (klasa 3D, nauczyciel: Tomasz Szałkowski)

      Nagrodzony zespół:

      • Karolina Nieciecka, Kacper Walczuk, Paweł Zakrzewski - nagroda III stopnia (klasa 3D, nauczyciel: Tomasz Szałkowski)

      Laureaci w kategoriach Klasy drugie i Klasy trzecie uzyskują prawo do przyjęcia z pominięciem konkursu świadectw na dowolny kierunek studiów stacjonarnych pierwszego stopnia prowadzony na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej

     • Wiosenny turniej siatkówki

     • W dniach 22 - 23 marca 2023 odbył się wiosenny turnieju siatkówki więc przedstawiamy wam . Oto jego wyniki:

      miejsce 1: drużyna klas 4

      miejsce 2: drużyna klas 1

      miejsce 3: drużyna klas 3

      miejsce 4: drużyna klas 2

      Po zakończonym meczu o miejsce 1 drużyny czekała niespodzianka w postaci ciasta.

      Gratulujemy wszystkim drużynom.

     • Stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia artystyczne

     • Wczoraj nasi uczniowie odbierali Stypendia Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia artystyczne. Wśród nich: Członkowie Koła Miłośników Książki-Amelia Andrychowska, Paulina Krupa, Magdalena Głębocka, Igor Paduch, podopieczni Doroty Przestrzelskiej. Szymon Krajewski, któremu wniosek o Stypendium napisała wychowawczyni, Pani Magdalena Szyszko oraz tancerze Klubu Tanca Akat w Łomży- Izabela Czerwińska, Maja Polkowska, Oskar Żebrowski i Maciej Mieczkowski. Ogromne brawa i gratulacje.

     • Sukces Szymona Głodkowskiego

     • Z przyjemnością informujemy, że uczeń klasy 2E, Szymon Głodkowski, został finalistą Olimpiady Biznesowej i znalazł się w gronie 2% uczniów szkół średnich w Polsce, posiadających najlepsze kompetencje, predyspozycje i wiedzę z zakresu biznesu.

      Gratulujemyserdecznie Szymonowi oraz pani Prof. Jolancie Czaplickiej i życzymy dalszych sukcesów

     • Udział w Giełdzie Szkół Ponadpodstawowych

     • 22 marca 2023 przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Hubert Chojnowski, Paweł Samluk, Julia Dąbkowska, Bruno Przybylski , Zuzanna Długozima, Kinga Dziemińska, Sebastian Kozikowski oraz Aleksander Perełka reprezentowali naszą szkołę podczas Giełdy Szkół Ponadpodstawowych, zorganizowanej przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Łomży.  Poza pokazaniem prezentacji i filmu promocyjnego, odbyli oni wiele rozmów opowiadając o profilach, atmosferze w szkole i wydarzeniach, które odbywają się na jej terenie.

     • Światowy Dzień Poezji

     • Z okazji Światowego Dnia Poezji uczniowie z Koła Miłośników Książki-Amelia Andrychowska, Paulina Krupa, Eryk Wojtkowski i Stanisław Śmiechowski czytali dziś wiersze Marka Lechowicza. Zostali zaproszeni przez Panią Elżbietę Chamryk do Biblioteki Publicznej-Filia Nr 6 w Łomży. Opiekun: Dorota Przestrzelska

     • Kobiecy Wieczorek Poetycki w I LO

     • 8 marca z okazji Dnia Kobiet odbył się Wieczorek Poetycki, zorganizowany przez Magdalenę Głębocką z 3b oraz Otylię Boroń z 2c. W występach wokalnych oraz recytatorskich nasi uczniowie ukazali różne oblicza kobiecości. Występujący w poezji oraz muzyce podkreślili, że kobiecość jest cudownym darem.

      Wieczorki poetyckie na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń w naszej szkole i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Z niecierpliwością czekamy na kolejny.

       

      Za zdjęcia dziękujemy Magdalenie Głebockiej oraz Michałowi Zaborszczykowi.

     • Rekrutacja na rok szkolny 2023-2024

     • W zakładce REKRUTACJA (z prawej strony) znajdują się już aktualne informacje dotyczące oferty szkoły na rok szkolny 2023-2024. Zapraszamy do zapoznania się z nimi. 

      REKRUTACJA

       

      Nabór DO KLAS DWUJĘZYCZNYCH  prowadzony jest elektronicznie od 15 maja 2023 r. do 29 maja 2023 r. do godz. 15:00

       

      Nabór DO WSZYSTKICH POZOSTAŁYCH KLAS prowadzony jest elektronicznie od 15 maja 2023 r. do 19 czerwca 2023 r. do godz. 15:00.

       

       

       

       

     • Dzień Św. Patryka w ILO

     • Dnia 17 marca Irlandczycy obchodzą święto swojego patrona czyli Dzień Świętego Patryka. W tym roku dzięki pani prof. Katarzynie Jastrzębskiej oraz klasie 2c i my mogliśmy dołączyć do obchodów tego dnia. Wielu uczniów i nauczycieli ubrało się w „coś zielonego”, a szkolne korytarze wypełniły zielone dekoracje i balony. Przy auli można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia na specjalnie przygotowanej ściance, a także zakupić słodkości na kiermaszu. Dochód z kiermaszu przeznaczony będzie na schronisko dla zwierząt „Arka”.

      Poza tym, z podczas lekcji języka angielskiego przeprowadzono ciekawe lekcje nawiązujące do Dnia św. Patryka.

      Dziękujemy klasie II C za przygotowanie wydarzenia i Państwu MK Grochowscy Fotografia za użyczenie foto budki.

      p.s Z przyczyn organizacyjnych świętowaliśmy dzień wcześniej.

     • Dzień Przedsiębiorczości w Akademii Nauk Stosowanych

     • W dniu dzisiejszym klasa IIIE uczestniczyła w II Dniu Przedsiębiorczości w Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Osiemnaście drużyn z miasta i regionu rywalizowało o puchar i cenne nagrody. Drużyna w składzie Kozłowski Jan, Winko Marcel, Chojnowski Hubert, Wądołowski Karol i Korytkowski Jakub zajęli III miejsce na najbardziej przedsiębiorczą drużynę.

      Dodatkowo Janek uzyskał tytuł "Najlepszy w teorii w rozgrywkach na najbardziej przedsiębiorcza szkołę".

      Zwycięzcom Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w drużynowych wyzwaniach.

     • Rekolekcje Wielkopostne w ILO

     • W dniach 13-15 marca odbyły się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne, które prowadzone były przez księdza Marka oraz księdza Andrzeja posługujących w ramach Centrum Ewangelizacji Diecezji Łomżyńskiej Dobrego Pasterza w Ostrowi Mazowieckiej. Rekolekcje były ubogacone świadectwami Iwony Pietrali - wokalistki oraz Ilony Joanny Adamskiej - twórczymi kampanii Nie hejtuję - motywuję.

      Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za ten dobry czas.

       

       

      zdjęcia: Michał Zaborszczyk z 3a

     • Uczeń ILO laureatem Podlaskiej Olimpiady Chemicznej

     • Z radością informujemy, że Kacper Rakowski (3A) uzyskał tytuł laureata tegorocznej edycji Podlaskiej Olimpiady Chemicznej. Kacper przygotowywał się do olimpiady kierunkiem pani prof. Karoliny Duchnowskiej.

      Gratulujemy serdecznie!

     • Awans do etapu centralnego XLIX Olimpiady Geograficznej

     • Z przyjemnością informujemy , że do etapu centralnego XLIX Olimpiady Geograficznej zakwalifikował się uczeń klasy IV F Jan Saniewski. Nauczycielem przygotowującym Janka do olipiady jest pani prof.jolanta Radgowska.

      Serdecznie gratulujemy Jankowi i życzymy dalszych sukcesów.

     • Nasze uczennice nagrodzone na Wojewódzkim Konkursie Recytatorsko-Fotograficznym "Podlaskie w moim sercu"

     • Uczennice naszej szkoły: Aleksandra Wojsław i Paulina Krupa nagrodzone na Wojewódzkim Konkursie Recytatorsko-Fotograficznym "Podlaskie w moim sercu"

      Aleksandra zdobyła I miejsce w części recytatorskiej konkursu i II miejsce w części fotograficznej. Paulina natomiast otrzymała III Nagrodę i Nagrodę Miejskiej Bilioteki Publicznej za wiersz własnego autorstwa, który prezentowała na konkursie.

     • Awans do etapu centralnego Olimpiady "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego"

     • Z satysfakcją informujemy, że następujący uczniowie zakwalifikowali się do etapu centralnego Olimpiady "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego":

      Agnieszka Jadczak (kl. 2c),

      Lena Oleksy (kl. 3f),

      Hubert Chrostowski (kl. 1d)

      i Kamil Kossakowski (kl. 3f).

      Opiekunami uczniów są p. K. Lipska i p. A. Chojnowski.Uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

     • Spotkanie z absolwentką I LO - panią Anną Rybakiewicz, autorką książki „Lekarka nazistów”.

     • 22 lutego 2023 roku w Auli Szkolnej naszego liceum odbyło się spotkanie z wyjątkowym gościem, panią Anną Rybakiewicz, autorką książki „Lekarka nazistów”. Młodzież usłyszała wybrane fragmenty historii Alicji Sambor, głównej bohaterki książki. Zachęcamy do zapoznania się z tą pozycją 😊

      Pani Ania jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego. W czasie spotkania autorka odpowiadała na pytania uczniów dotyczące powstawania książki, jak również wspominała czas kiedy była licealistką. Podczas trwania wydarzenia była możliwość zakupu książki z autografem. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas: III A, III B, II A, II C. Wydarzenie nie mogło by się odbyć, gdyby nie zaangażowanie uczniów: Wiktoria Rutkowska, kl. III A, Mateusz Krystowczyk, kl. III F, Szymon Głodkowski, kl. II E, Amelia Andrychowska, kl. IV B.

      Fotorelację z tego spotkania zawdzięczamy Michałowi Zaborszczykowi, kl. III A, Kornelii Grzymała, kl. III A i Wiktorii Rutkowskiej kl. IIIA.

      Osobą wspierająca inicjatywę była pani pedagog Anna Leszczewska. Pomysłodawcą i organizatorem wydarzenia była pani psycholog Anna Przesław.

     • Podziękowanie dla ILO

     • Otrzymaliśmy podziękowanie za zbiórkę, którą w styczniu zorganizował Samorząd Uczniowski  na rzecz łomżyńskiego Hospicjum.

     • Studniówka 2023

     • 22 stycznia 2023, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, w mury szkoł wróciła Studniówka. Swoje święto mieli uczniowie klas czwartych, którzy w maju będą zdawac maturę. Swój pierwszy bal przeżywali w obecności dyrecji, wychowawców, nauczycieli i rodziców. Mamy nadzieję, że ten wieczór na długo pozostanie w ich pamięci.