• Nabór na rok szkolny 2021-2022 ruszył

     • Drodzy Ósmoklasiści,

       

      dzisiaj uruchomiona została strona naboru do szkół ponadpodstawowych. Na stronie https://nabor.pcss.pl/lomza/szkolaponadpodstawowa/ znajdziecie WNIOSEK ONLINE oraz niezbędne dokumenty, które należy dołączyć do wniosku. Po wypełnieniu wniosku i zapisanie go w systemie, należy go wydrukować i złożyć w formie papierowej w  sekretariacie  szkoły pierwszego wyboru lub wysłać za pomocą środków komunikacji elektronicznej do 21 czerwca do godz. 15.00.

      Do wniosku należy dołączyć następujące dokumenty:

      • Klauzulę informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w związku z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych (obowiązkowa dla wszystkich kandydatów)
      • Podanie wewnętrzne o przyjęcie do ILO dostępne tutaj:  Podanie_wew_o_przyjecie_do_liceum_-2014-2015.doc   (obowiązkowa dla wszystkich kandydatów)                           
      • Oświadczenie - wielodzietność rodziny (opcjonalnie)         
      • Oświadczenie - samotnie wychowujący dziecko (opcjonalnie)       

      (dokumenty dostępne są na stronie NABORU u góry w zakładce DOKUMENTY)

      UWAGA! Do wniosku papierowego proszę dołączyć 3 zdjęcia legitymacyjne.

     • Zajęcia integracyjne dla klas I

     • Drodzy Pierwszoklasiści,

      w poniedziałek wracacie do szkoły po 7 miesiącach zdalnej nauki w nowej szkole. Ledwie zaczęliście naukę w naszym liceum, a już przeszliśmy na zdalne nauczanie.

      Powrót do szkoły, po tak długim okresie zdalnego nauczania, może się wydawać trudny. Dlatego przygotowaliśmy projekt zajęć integracyjnych dla klas I. Zajęcia prowadzone przez szkolną pedagog, organizowane w porozumieniu z wychowawcami, będą się odbywały w pierwszych dniach przyszłego tygodnia, w auli szkoły. Przedstawiamy ich harmonogram:

       

      17.05 (poniedziałek)-

      1,2,3 g. lek. klasa IA,

      4,5,6 g. lek. klasa IC,

       

      18.05 (wtorek)-

      1,2,3 g. lek. klasa ID,

      4,5,6 g. lek. klasa IB,

       

      19.05 (środa)-

      1,2,3 g. lek. klasa IF,

      4,5,6 g. lek. klasa IE.

       

      Liczymy na dobre, budujące i bezpieczne spotkania.

     • Przedstawiamy klasę biologiczno-medyczną

     • Drodzy Ósmoklasiści,

      17 maja rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych dlatego postanowiliśmy przybliżyć Wam profile klas, które możemy wam zaproponować. Jeśli macie jakieś pytania piszcie do nas na profil na FB --->>>  https://www.facebook.com/ilolomza

      Na początek klasa biologiczno-medyczna. w roku szkolnym 2021-2022 planujemy utworzyć dwie takie klasy.

     • Życzenia dla Maturzystów od Rodziców

     • Drodzy Maturzyści, nasze Kochane Dzieci!

      Dziś jest Wasz wielki dzień, rozpoczyna się bowiem okres stanowiący zwieńczenie Waszej nauki w szkole średniej. Dajcie z siebie wszystko, walczcie o swoją przyszłość, bo od wyniku maturalnego zależą losy dalszej nauki i rozwoju. Mamy pewność, że poradzicie sobie doskonale. Nie poddawaliście się mimo przeciwności losu i ciężko pracowaliście przez trzy lata, aby teraz wykazać się dojrzałością i wiedzą.

      Trzymamy za Was kciuki i wierzymy w Was mocno –

                                                                                                     Rodzice

     • 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

     • Delegacja ILO wzięła dzisiaj udział w miejskich obchodach 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

       

      3 maja 1791 roku Sejm Wielki uchwalił konstytucję. Była ona kompromisem pomiędzy postulatami stronnictwa patriotycznego i stronnictwa dworskiego. Jej autorami byli m.in. Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i Stanisław Małachowski.

      POSTANOWIENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

      ~ zniesienie wolnej elekcji i wprowadzenie monarchii dziedzicznej (po bezpotomnej śmierci Stanisława Augusta Poniatowskiego koronę miała przejąć dynastia Wettinów)

      ~ zniesienie liberum veto i wprowadzenie głosowania większością

      ~ wprowadzenie trójpodziału władzy

      ~ ustanowienie Straży Praw, która miała pełnić rolę podobną do dzisiejszego rządu

      W konstytucji znalazł się zapis, mówiący, że „lud rolniczy (…), który najliczniejszą w narodzie stanowi ludność (…) pod opiekę prawa i rządu krajowego przyjmujemy (…)”

      ZNACZENIE KONSTYTUCJI 3 MAJA

      Konstytucja 3 Maja była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Najwybitniejsi politycy i myśliciele przełomu XVIII i XIX wieku wyrażali się o niej z podziwem. Twórca ideologii konserwatywnej Edmund Burke napisał o Konstytucji 3 Maja; „Jak dotąd, jest to niezawodnie najczystsze dobrodziejstwo, jakie kiedykolwiek ludzkość spotkało”

     • Losy Absolwentów ILO - Justyna Jarząbska (Matura 2007)

     • Przedstawiamy losy kolejnej absolwentki ILO (Matura 2007). Jednocześnie zachęcamy wszystkich absolwentów do dzielenia sie z nami informacjami o swoich dalszych losach. 

       

       

      JUSTYNA JARZĄBSKA (Matura 2007)

      Absolwentka MA - kierunek European Studies: Global Governance and Transnational Perspectives na K.U.Leuven oraz studiów magisterskich w dziedzinie Bezpieczeństwa Narodowego ze specjalizacją Zarządzania Kryzysowego. Ukończyła również Szkołę Praw Człowieka oraz Szkołę Międzynarodowego Prawa Humanitarnego Konfliktów Zbrojnych.

      Zrealizowała projekt rozwojowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w Tanzanii mający na celu wzmocnienie potencjału lokalnej społeczności, szczególnie młodzieży. W Etiopii szkoliła pracowników humanitarnych z Somalii, Jemenu, Południowego Sudanu oraz Erytrei z zakresu "conflict sensitivity". Ostatnie doświadczenie pracy z uchodźcami w Nakivale Refugee Settlement w Ugandzie wykorzystała do przygotowania badania nt. systemu zarządzania migracjami w Ugandzie, a przy okazji zainicjowała zbiórkę na budowę biblioteki dla dzieci z wioski Rugando.

      Jest członkiem międzynarodowych grup eksperckich w obszarze migracji i azylu, m.in. CAHENF w Radzie Europy, a także Prezesem Fundacji Międzynarodowy Instytut Rozwoju Dzieci.  (źródło: http://www.akademiakadr.eu/druzyna-akademii-kadr-europejskich/justyna-jarzabska-migracje-bezpieczenstwo/)

       

      Jej koleżanka z klasy, Ewelina  Budryk, mówi o niej tak:” ówczesna przewodnicząca klasy, wulkan energii, wrażliwy człowiek. Justyna, wraz z przyjaciółmi, buduje właśnie bibliotekę w Tanzanii. Kolejną, bo ta w Ugandzie już funkcjonuje. Ale jak to Justyna, nie poprzestaje na jednym działaniu: tu kupi materace dla dzieci pracujących (i śpiących) w kopalni złota, tu podaruje piłkę do nogi osieroconym dzieciom, a innym wręczy lampki solarne, żeby można było uczyć się przy ich świetle po zmroku.

       

      Oto link do grupy związanej z działalnością Justyny i jej Instytutu:  LibrAfrica Grupa (Biblioteki jako Centra Rozwoju Dzieci w wioskach Afryki) https://www.facebook.com/groups/218064225449886/?ref=share

     • Zakończenie nauki w ILO w klasach 3

     • To już drugi rocznik absolwentów liceum, którzy świadectwa ukończenia szkoły odbierali w nietypowych okolicznościach. Ze względu na pandemię i związane z nią ograniczenia nie było w tym roku oficjalnej uroczystości dla całej społeczności absolwentów. Odbyły się spotkania małych grup uczniów z wychowawcą i dyrekcją ILO w Auli. Ale mimo to, że było inaczej niż zawsze to nie zabrakło radości ze spotkania, gratulacji, podziękowań i wzruszeń.

      Gratulujemy naszym tegorocznym absolwentom ukończenia szkoły i życzymy powodzenia na maturze.

       
       

     • Zarządzenie dyrektora   I Liceum Ogólnokształcącego w sprawie dodatkowych dni wolnych od zajęć

     • ZARZĄDZENIE  NR  8/2021

       

      z dnia  30.04.2021 r.

      Dyrektora   I Liceum Ogólnokształcącego

      w sprawie dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno–wychowawczych w roku szkolnym 2020/2021.

       

                   Na    podstawie  § 5 ust. 1 Rozporządzenia  Ministerstwa  Edukacji   Narodowej 

      z dnia  5 października 2010 r.  (Dz.U. Nr 186 poz. 1245)  oraz   Statutu   Zespołu   Szkół Ogólnokształcących w Łomży ustalam co następuje:

       

      § 1. Po  zasięgnięciu  opinii  Rady Pedagogicznej, Samorządu Uczniowskiego oraz Rady

             Rodziców  w  §  1 Zarządzenia  nr 20/2020  z dnia 30.09.2020 r.  dodaje się   słowa 

             ,,07 maja  2021 r. ‘’. Wykaz dodatkowych dni wolnych od zajęć

             dydaktyczno–wychowawczych w roku szkolnym 2020/2021 

             stanowi  przedstawiony harmonogram.

       

      • 29  września   2020 r.,

      • 02  listopada  2020 r.,

      • 04  maja 2021 r.,

      • 05  maja 2021 r.,

      • 06  maja 2021 r.,

      • 07  maja 2021 r.,

      • 04 czerwca 2021 r..

                   

      § 2. Zarządzenie wchodzi z dniem podpisania.

       

     • Pożegnanie Maturzystów 2021

     • Drodzy tegoroczni Maturzyści,

      w końcu nadszedł TEN dzień - dzień, w którym odbywacie ostatnie lekcje w ILO. Z tej okazji mamy dla Was kilka słów, które kierują do Was pan dyrektor Jerzy Łuba oraz uczniowie klasy 2EG.

       

     • Rozmowa z absolwentką ILO Joanną Szabuńko na temat zmian klimatycznych.

     • Dzisiaj przypada DZIEN ZIEMI. W związku z tym przedstawiamy rozmowę z absolwentką klasy 4e naszej szkoły (matura 1997) - Joanną Szabuńko na temat zmian klimatycznych. 

       

      “Jak wynika z raportu "Ku gospodarce dobrostanu", w Unii Europejskiej żyjemy tak, jakbyśmy mieli do dyspozycji nie jedną planetę, a prawie trzy. Dlatego właśnie w Dzień Ziemi startuje kampania #KlimatNaZmiany, którą prowadzą organizacje z 13 krajów europejskich, w tym z Polski. Celem kampanii jest nagłośnienie problemów związanych z wpływem obecnego modelu gospodarczego i naszego stylu życia na zmiany klimatu, wskazanie rozwiązań i zaangażowanie młodzieży. Jak wynika z innego raportu kampanii, aż 80 proc. polskiej młodzieży łączy zachowania konsumpcyjne z degradacją środowiska i uważa, że nadszedł czas na zmiany. Zdecydowana większość młodych Europejczyków sądzi, że rząd powinien dążyć do gospodarki zrównoważonej.”

       

       Cała rozmowa tutaj: https://www.ofeminin.pl/.../w-ue-zyjemy-tak.../0dtlxny

      Joanna Szabuńko – jest ekspertką od ponad 15 lat zajmująca się tematami praw człowieka i standardów ochrony środowiska w biznesie, odpowiedzialnej produkcji i konsumpcji, zrównoważonym rozwojem. Współzałożycielka i wiceprezeska Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie. Członkini Rady Fundacji Fairtrade Polska, będącej częścią międzynarodowego ruchu na rzecz sprawiedliwego handlu. Współpracuje z polskimi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi i inicjatywami wielostronnymi. Menadżerka, koordynatorka projektów polskich i międzynarodowych, researcherka, autorka raportów oraz materiałów edukacyjnych z zakresu zrównoważonej produkcji i konsumpcji, audytorka społeczna. Absolwentka stosunków międzynarodowych oraz podyplomowych studiów z ewaluacji projektów społecznych na Uniwersytecie Warszawskim.

     • Dzień Otwarty w ILO za nami

     • Dziękujemy bardzo wszystkim za przybycie na nasz Dzień Otwarty - po raz pierwszy w wersji online. Mamy nadzieję, że uzyskaliście odpowiedzi na wasze pytania.

      Rozmawiali z wami uczniowie klasy drugich po podstawówce, którzy w pełni dostosowali się do zasad reżimu sanitarnego.

      Dziękujemy bardzo uczniom za zaangażowanie w przygotowanie Dnia Otwartego. 

       

     • Konkurs na plakat promujący mediację - alternatywny do procesu sądowego sposób rozwiązywania sporów.

     • Aby uświetnić obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji i Tygodnia Mediacji, przypadające w październiku, Ministerstwo Sprawiedliwości zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie na plakat promujący mediację - alternatywny do procesu sądowego sposób rozwiązywania sporów.

      Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Ma pomóc w upowszechnieniu wiedzy na temat mediacji i zachęcić do korzystania z niej. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu plakatu promującego mediację – jedną z metod polubownego rozwiązywania sporu.

      Jury pod przewodnictwem wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego wybierze spośród zgłoszonych propozycji 12 najlepszych prac, w tym zwycięską. Przyznana zostanie także nagroda publiczności. Przyznają ją internauci, głosując za pośrednictwem Facebooka.

      Laureaci konkursu otrzymają zaproszenie na spotkanie z wiceministrem Marcinem Romanowskim, podczas którego odbędzie się wręczenie nagród. 

      Prace laureatów pojawią się także w kalendarzu na 2022 rok, którego druk zleci Ministerstwo. Zwycięska praca wykorzystana będzie jako plakat promujący Dzień i Tydzień Mediacji.

      Na zwycięzców czekają: tablet, aparaty instax oraz słuchawki bezprzewodowe.

      Szczegóły konkursu dostępne są w regulaminie (poniżej).


      Biuro Komunikacji i PromocjiMinisterstwo Sprawiedliwości


      Regulamin_konkursu.pdf

     • Akcja społeczno-edukacyjna Żonkile

     • Jutro tj. 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 

      Dlaczego żonkile?

      Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

       

      Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. My wszyscy, którzy chcieliśmy pamiętać, zanosiliśmy na Muranów żonkile – powiedziała Paula Sawicka, psycholożka, była nauczycielka akademicka, związana z opozycją demokratyczną. Wspólnie z Markiem Edelmanem napisała książkę "I była miłość w getcie".

      Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.  [źródło https://www.polin.pl/pl/zonkile]

       

       

      Więcej na temat powstania w getcie można przeczytać na stronie MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH,  do czego bardzo zachęcamy. https://polin.pl/pl/powstanie-w-getcie-warszawskim

      Jutro od godz. 8.00 na kanale Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na Youtube swoja premierę będą miały dwa filmy:

      Muranów - Dzielnica Północna - film edukacyjny | Muzeum POLIN

       

      Będę pisać - film edukacyjny | Muzeum POLIN

     • Sukces naszych uczniów w Olimpiadzie Losy Żołnierza i dzieje oręża polskiego

     • Łucja Twarowska i Albert Dybowski, oboje z klasy 2EG, uzyskali tytuł finalisty Olimpiady Losy Żołnierza i dzieje oręża polskiego w 1. części etapu centralnego. Gratulujemy Łucji i Albertowi oraz ich nauczycielce pani prof. Katarzynie Lipskiej.

      Łucja z racji na bardzo wysoki wynik powalczy jeszcze w drugiej części zawodów o tytuł laureata. 

     • Sukces Wiktora Pieńkowskiego

     • Miło nam poinfirmowac, że Wiktor Pieńkowski, z klasy 2EG, został FINALISTĄ 62. Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.  Wiktor przygotowywał sie do olimpiady pod czujnym okiem pani prof.  Katarzyny Lipskiej. Obojgu serdecznie gratulujemy!