• Spotkanie integracyjne Teatru Maskarnia

     • Teatr Maskarnia zorganizował w weekend spotkanie integracyjno-zapoznawcze. Podczas tego spotkania wzięli udział w zajęciach integracyjnych oraz opowiadali nowym uczniom o tym na czym polega czarny teatr. Był też czas na doświadczenie magii czarnego teatru podczas prób.

     • Spotkanie klas pierwszych z psychologiem Anną Przesław i pedagogiem Anną Leszczewską.

     • 14 września odbyło się spotkanie klas pierwszych z psychologiem Anną Przesław i pedagogiem Anną Leszczewską.

      Panie podkreślły jak ważne w naszym życiu są wszystkie emocje, a w chwilach gdy jest nam trudno sobie z nimi radzić - zawsze możemy skorzystać ze wsparcia. Prowadzące zapoznały wszystkich zgromadzonych ze specyfiką swojej pracy i zachęciły do odwiedzin gabinetu pedagoga i psychologa.

      Zapewniły, że żaden z uczniów nie pozostanie bez udzielonej mu pomocy.

     • Spotkanie z podróżnikiem Jędrzejem Lutostańskim

     • Naszym gościem był dzisiaj podróżnik Jędrzej Lutostański, absolwent II LO. Jędrzej, znany jako Jestem Jędrek ( https://m.facebook.com/jestemjedrek) spotkał się z naszymi uczniami i opowiedział im o swojej Pandemicznej podróży dookoła świata, która zajęła mu 218 dni. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści o 18 krajach, które odwiedził Jędrzej, jego doświadczeniach związanych z poznawaniem innych kultur oraz ciekawych i przyjaznych ludzi.

      Kto wie? Może Jędrzej zainspirował naszych uczniów do spełniania swoich marzeń.

      Spotkanie zorganizowały: pani pedagog Anna Leszczewska i pani psycholog Anna Przesław.

     • Nasi uczniowie zdobyli certyfikaty

     • Wyjątkowe wydarzenie w życiu "Bernata" – wręczenie certyfikatów uczniom i absolwentom szkoły zdającym egzamin FCE organizowany przez British Council.

      Pod koniec maja, po raz pierwszy, na terenie naszej szkoły został przeprowadzony egzamin FCE, do którego przystąpili zarówno nasi absolwenci jak i obecni uczniowie. W dniu dzisiejszym całej grupie wręczono certyfikaty oraz drobne upominki od szkoły. Ogromnie cieszy nas fakt, że wszyscy mogą cieszyć się swoimi wynikami i mieli możliwość zweryfikowania oraz potwierdzenia swojej wiedzy.

      Szkoła z tradycjami nie musi być skansenem – nasza współpraca z British Council jest tego dowodem. Dziękujemy Pani Prof. Katarzynie Jastrzębskiej oraz Pani Prof. Annie Ulińskiej, które zorganizowały i doprowadziły do dzisiejszego finału. Dziękujemy również nauczycielom języka angielskiego za przygotowanie ich uczniów.

      Gorąco zachęcamy obecnych uczniów różnych klas do udziału w kolejnej sesji egzaminacyjnej – tym razem FCE oraz CAE. Naprawdę warto.

     • Narodowe Czytanie "Nad Niemnem"

     • Łomżyńska Miejska Biblioteka Publiczna od kilku lat organizuje Narodowe Czytanie. Reprezentanci naszej szkoły, uczniowie należący do Koła Miłośników Książki prowadzonego przez panią Dorotę Przestrzelską - Oliwia Borawska, Gabriela Walewska, Aleksandra Wojsław, Szymon Głodkowski, Stanisław Śmiechowski wzięli dziś udział w kolejnej już odsłonie Narodowego Czytania. Przed Miejską Biblioteką Publiczną w Łomży pięknie czytali fragmenty "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Dziękujemy im za poświęcony czas.

     • Biwaki integracyjne

     • Pod koniec sierpnia, zanim rozbrzmiał pierwszy dzwonek, uczniowie klas pierwszych spędzili dzień w Olszynach, gdzie podczas zajęć integracyjnych poznali lepiej swoich kolegów i koleżanki. Była to tez okazja, że poznać swoich wychowawców. 

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/3024

     • Po dwumiesięcznej przerwie wakacyjnej dyrekcja, nauczyciele i uczniowie wrócili dzisiaj do szkoły, by powitać nowy rok szkolny 2023/2024.

      Życzymy wszystkim spokojnego roku pełnego nowych wyzwań i sukcesów. Zawierajcie nowe przyjaźnie, pielęgnujcie „stare” i czerpcie radość z każdego dnia.

       

      zdjęcia: Michał Zaborszczyk z kl 4a

     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

     • Serdecznie zapraszamy uczniów klas 1 – 4 na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024, które odbędzie się 4 września na dziedzińcu z tyłu szkoły o godz. 9.00

      Po uroczystości uczniowie wszystkich klas udadzą się do wyznaczonych sal na spotkania z wychowawcami.

      UWAGA! Uczniowie klas 1a, 1b, 1c, 1f i 1g po spotkaniu z wychowawcami będą pisać test poziomujący z języka angielskiego dlatego prosimy wziąć długopis. Wyniki testu pomogą podzielić uczniów na dwie grupy i wybrać odpowiedni podręcznik.

      Klasy dwujęzyczne (1d i 1e) nie piszą tego testu.

     • Biwaki integracyjne klas 1

     • Biwaki integracyjne klas pierwszych odbędą się w Olszynach  wg harmonogramu:

      31 sierpnia 2023 - klasy 1a 1b 1g,

      1 września 2023 - klasy 1c 1d 1e 1f.

      Koszt wyjazdu wynosi 100zl . 

      Pieniądze zbierane będą podczas zebrania rodziców - 28 sierpnia.

     • Wyniki Matury 2023

     • Nasi tegoroczni absolwenci w większości znają już zapewne wyniki rekrutacji na studia, a my przedstawiamy ich wyniki na Maturze 2023 na poziomie podstawowym i rozszerzonym na tle innych wiodących szkół łomżyńskich.

      Gratulujemy wszystkim wysokich wyników, które po raz kolejny udowadniają, że ILO  świetnie przygotowuje do matury.

     • Komunikat dla rodziców kandydatów do klas pierwszych I Liceum Ogólnokształcącego  

     • W  dniu 28 sierpnia 2023 r. /poniedziałek/ o godz. 18.00  w  auli  szkoły  odbędą się zebrania rodziców kandydatów do klas pierwszych I Liceum Ogólnokształcącego   z    dyrekcją    szkoły   oraz wychowawcami.

       

      Wykaz podręczników do klas I liceum  na  rok  szkolny   2023/2024  zostanie     ogłoszony    na     stronie internetowej szkoły po zakończeniu naboru około 18 sierpnia 2023 roku.

     • Medal „Dzielnych tworzą dzielni i zacni” dla pana prof. Adama Czesława Dobrońskiego

     • Podczas dzisiejszej  uroczystość zakończenia roku szkolnego 2022/2023 gościem honorowym był Pan Prof. Adam  Czesław  Dobroński, który z rąk pana dyrektor Jerzego Łuby oraz pana Zygmunta Zdanowicza, prezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej oraz poprzedniego dyrektora I LO.

       

      Oto tekst Laudacji, którego autorką jest pani prof. Katarzyna Lipska. 

       

      Kończący swą kadencję w roku 2004 wieloletni Dyrektor Szkoły Pan Zygmunt Zdanowicz ufundował wyróżnienie – medal, na którym wyryte są słowa Horacego – „Dzielnych tworzą dzielni i zacni”.

      Pięcioosobowa Kapituła za akceptacją Rady pedagogicznej honoruje tym wyróżnieniem osoby, które przez swoją działalność, postawę i pracę budują wizerunek i prestiż naszej Szkoły w środowisku.

      Do grona tych osób chcielibyśmy, aby dołączył nasz wyjątkowy gość – Pan Profesor Adam Czesław Dobroński. Śmiało mogę powiedzieć, że wychowanek ostrowskiego Liceum jest przyjacielem naszej szkoły od wielu lat.

      Swoją przygodę z naszą szkoła Pan Profesor zaczął, kiedy szkoła szykowała się do obchodów 380 – lecia jej powstania. Pana artykuł „Łomżyńska Alma Mater” sprawił, że to określenie już na trwałe przylgnęło do naszej Szkoły.

                  Naukowo jest Pan na stałe związany z Wydziałem Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku. Ale latami pochłaniała Pana nie tylko działalność naukowa. Gdyby chcieć pokazać, co to znaczy „być człowiekiem renesansu”, to Pan śmiało na takie miano zasługuje – poseł na Sejm, samorządowiec, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, działacz na rzecz Polonii na Zachodzie, animator życia lokalnego. Przy tym tytan pracy, autor dziesiątek opracowań historycznych.

                  Te informacje znajdziemy w większości notek biograficznych dotyczących Pana Profesora. Ja chciałabym dziś z palety Pana działalności wybrać dwa aspekty niezwykle ważne dla naszej szkolnej społeczności.

      Chciałabym odnieść się do Pana pracy, jako historyka – regionalisty. Zaryzykuję twierdzenie, że nie ma miejscowości w administracyjnym Podlasiu, czy historycznym Północnym Mazowszu, które nie znalazłyby miejsca w Pana pracach. Zbierane przez lata materiały znajdują swoje miejsce w Pana opracowaniach.

      Uczy nas Pan poprzez swoje prace, że prowincja to nie jest miejsce na mapie tylko  stan świadomości. I tego wyjątkowego poczucia dumy –z własnych – lokalnych małych i dużych osiągnięć.

                  Przez lata współpracy przekonaliśmy się, że potrafi Pan doskonale nawiązywać kontakt z młodymi ludźmi. Myślę, że jest Pan związany z naszą Szkołą, naszymi uczniami nie tylko przez historyczne odniesienia, ale również emocjonalnie. To Pana wykład rozpoczynał obchody 400 –lecia Szkoły. Zna Pan jej  historię, historię i osiągnięcia jej absolwentów.        Z Panem konsultujemy nasze historyczne wątpliwości. Zawsze życzliwie odpowiada Pan na nasze zaproszenia do spotkań z młodzieżą.

      Pana wykłady – merytoryczne, błyskotliwe, pełne pasji – otwierają naszym uczniom nowe horyzonty. Kiedyś, w jednym z wywiadów Pan stwierdził „opowieść czy książka historyczna powinna być po prostu do czytania, bez poświaty wielkości”. I taką właśnie atmosferę, pełną ciepła, szczerości tworzy Pan podczas spotkań z młodzieżą.

      Potrafi Pan w sposób prosty i czytelny przekazać najtrudniejszą nawet wiedzę historyczną.    A to rzadka umiejętność.

      Panie Profesorze, dziękując za wszystkie lata współpracy,

      za systematyczne wspieranie procesu dydaktycznego i wychowawczego Szkoły,

      za budzenie przekonania, iż wiedza może być trudna, ale też może być inspiracją i źródłem poznania,

      za rozbudzanie wśród naszych uczniów historycznych pasji,

      za Pana obecność

      i za to że zawsze możemy na Pana liczyć.

      Bardzo prosimy o przyjęcie naszego szkolnego wyróżnienia.

       

      /zdjęcia: Michał Zaborszczyk z klasy 3a/

       

     • Zakończenie roku szkolnego 2022-2023

     • Dobiegł końca kolejny rok szkolny i przyszła pora na podsumowania. Dzisiaj nasi uczniowie otrzymali świadectwa, a wśród nich aż 103 odebrało świadectwo z czerwonym paskiem. Poza tym 11 osób odebrało nagrody książkowe za 100% frekwencję , a 35 osób wyróżniono za  osiągnięcia w roku szkolnym 2022/23.

      Wszyscy nasi uczniowie zasługują na brawa, bo ukończyli kolejny rok nauki w szkole średniej. Mamy nadzieje, że był to dobry rok, pełen wyzwań, pracy, ale i czasu na odpoczynek podczas licznych wyjazdów klasowych. Życzymy wszystkich udanych wakacji i do zobaczenia we wrześniu. /zdjęcia: Michał Zaborszczyk z klasy 3a/

      Poniżej prezentujemy listy nagrodzonych.

      Dyplomy za 100 % frekwencję w roku szkolnym 2022/23

      Aleksandra Jankowska 1a

      Hanna Gomoliszek 1b

      Małgorzata Krajewska 1d

      Kacper Nawrocki 1d

      Bartosz Głębocki 1d

      Kinga Kuczewska 1e

      Małgorzata Rykaczewska

      Mateusz Czerniak 2a

       

      Dawid Żmijewski 2d

       

      Marta Skrodzka 3c

       

      Urszula Filipkowska 3f

       

      Dyplomy za osiągnięcia w roku szkolnym 2022/23

       

      Agnieszka Jadczak

       

      - Finalistka XVI Ogólnopolskiej Olimpiady ,,Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

      - Udział w etapie okręgowym LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

       

      Hubert Chrostowski

      - Finalista XVI Ogólnopolskiej Olimpiady ,,Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

      - Udział w etapie okręgowym XXI Olimpiady Znajomości Afryki.

       

      Lena Oleksy

      Finalistka XVI Ogólnopolskiej Olimpiady ,,Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

       

      Kamil Kossakowski

      Finalista XVI Ogólnopolskiej Olimpiady ,,Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

       

      Sebastian Kozikowski

      - Udział w etapie okręgowym LXIV Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

      - Udział w etapie okręgowym XXVI Olimpiady Wiedzy o Prawie.

      - Udział w etapie okręgowym VII Olimpiady Statystycznej.

      - II miejsce w etapie okręgowym 29 Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK.

       

      6.

      Kacper Rakowski

      - Udział w etapie okręgowym 69 Olimpiady Chemicznej.

      - Finalista LIX Ogólnopolskiego Konkursu Chemicznego im. prof. Antoniego Swinarskiego.

      - Laureat Podlaskiego Konkursu Chemicznego.

       

      Iga Kozikowska

      - Udział w etapie okręgowym LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

      - Udział w etapie okręgowym VII Olimpiady Statystycznej.

      - II miejsce w etapie okręgowym 29 Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK.

       

      Aleksandra Sikorska

      - Udział w etapie okręgowym XLIX Olimpiady Geograficznej.

      - Udział w etapie okręgowym XLIX Olimpiady Historycznej

       

      Katarzyna Szymańska

      - Udział w etapie okręgowym XLIX Olimpiady Geograficznej.

      - II miejsce w etapie okręgowym 29 Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK.

       

      Kacper Wądołkowski

      - Udział w etapie okręgowym XXXVIII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.

      - Udział w etapie okręgowym XLIX Olimpiady Geograficznej.

       

      Szymon Głodkowski

      - Udział w etapie okręgowym XLIX Olimpiady Geograficznej.

      - Finalista  Olimpiady Biznesowej.

       

      Zuzanna Andrzejewska

      Udział w etapie okręgowym XLIX Olimpiady Historycznej.

      Piotr Gołaś

      Udział w etapie okręgowym LXIV Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

       

      Piotr Dłużniewski

      Udział w etapie okręgowym XXVI Olimpiady Wiedzy o Prawie.

       

      Jakub Włostowski

      Udział w etapie okręgowym LXIV Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym.

       

      Julia Karwowska

      - Udział w etapie okręgowym LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

       

      Klaudia Karwowska

      - Udział w etapie diecezjalnym XXXIII Ogólnopolskiej Teologii Katolickiej.

      18.

      Jakub Nieciecki

      - Udział w etapie okręgowym XLIX Olimpiady Geograficznej.

       

      Jakub Chojnowski

      - II miejsce w etapie okręgowym 29 Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK.

       

      Amelia Turek

      - Udział w etapie okręgowym VII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie.

       

      Julia Kolasa

      - Udział w etapie okręgowym VII Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie.

       

      Maria Róża Chmielewska

      - Udział w etapie okręgowym LIII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego.

       

      Szymon Karwowski

      - Udział w etapie okręgowym XVI Ogólnopolskiej Olimpiady ,,Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

       

      Kacper Walczuk

      Udział w etapie okręgowym XLVII Olimpiady Języka Angielskiego.

       

      Patrycja Godlewska

      - Udział w etapie okręgowym XVIII Olimpiady Przedsiębiorczości.

      3e

      26.

      Igor Jagodziński

      - Udział w etapie okręgowym XVIII Olimpiady Przedsiębiorczości.

       

      Jan Kozłowski

      - Udział w etapie okręgowym XXXVI Olimpiady Wiedzy Ekonomicznej.

       

      Nikola Chojnowska

      Udział w etapie wojewódzkim Olimpiady ZUS- ,,Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

       

      Aleksandra Wysocka

      Udział w etapie wojewódzkim Olimpiady ZUS- ,,Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

       

      Maja Dzięgielewska

      Udział w etapie wojewódzkim Olimpiady ZUS- ,,Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”.

       

      Agata Podbielska

      Udział w etapie wojewódzkim X edycji konkursu ,,Poznaj swoje prawa w pracy”.

       

      Kinga Wysocka

      Udział w etapie wojewódzkim X edycji konkursu ,,Poznaj swoje prawa w pracy”.

       

      Urszula Filipkowska

      - Udział w etapie okręgowym IX Olimpiady Solidarności.

       

      Oskar Zebrowski

      Udział w etapie okręgowym XVIII Olimpiady Przedsiębiorczości.

       

      Oliwia Tombak

      - Udział w etapie okręgowym XLIX Olimpiady Geograficznej.

       

      świadectwa z paskiem 

       

      1.           Koda Antoni        1E          5,67       wzorowe

      2.           Pruszkowska Amelia       1A          5,60       wzorowe

      3.           Gomoliszek Hanna          1B          5,53       wzorowe

      4.           Chrostowski Hubert        1D          5,53       wzorowe

      5.           Białczak Marcin 1A          5,40       wzorowe

      6.           Babiel Arkadiusz               1B          5,40       wzorowe

      7.           Sikorska Aleksandra        2E          5,38       wzorowe

      8.           Krajewski Szymon            2F          5,38       wzorowe

      9.           Mieczkowska Maja          1G          5,33       wzorowe

      10.         Bońska Zuzanna               3A          5,33       wzorowe

      11.         Dłużniewski Piotr             1C          5,31       wzorowe

      12.         Tombak Oliwia  2F          5,29       wzorowe

      13.         Sokołowska Aleksandra  1A          5,27       wzorowe

      14.         Szabłowska Dominika     1B          5,27       wzorowe

      15.         Horoszewska Hanna       1E          5,25       wzorowe

      16.         Dębski Szymon  1A          5,21       wzorowe

      17.         Jadczak Agnieszka            2C          5,21       wzorowe

      18.         Jankowska Aleksandra    1A          5,20       wzorowe

      19.         Zakrzewski Paweł            3D          5,15       wzorowe

      20.         Łapińska Agnieszka          2D          5,14       wzorowe

      21.         Popielarczyk Maciej        2F          5,14       wzorowe

      22.         Głębocka Katarzyna        1B          5,13       wzorowe

      23.         Nerkowska Julia               1B          5,13       wzorowe

      24.         Wiszniewski Stanisław    1F          5,13       wzorowe

      25.         Orłowska Wiktoria          2B          5,08       wzorowe

      26.         Rogowski Oliwier             3A          5,08       wzorowe

      27.         Dziemińska Kinga             3B          5,08       wzorowe

      28.         Jezusek Natalia  1B          5,07       wzorowe

      29.         Filipiuk Antoni    1D          5,07       wzorowe

      30.         Krajewska Małgorzata     1D          5,07       wzorowe

      31.         Korytkowska Kinga          1G          5,07       wzorowe

      32.         Kozikowski Sebastian      2E          5,07       wzorowe

      33.         Jarzyło Izabela   1A          5,00       wzorowe

      34.         Litwińczyk Liwia               1B          5,00       wzorowe

      35.         Dębek Michał    1D          5,00       wzorowe

      36.         Czochańska Maria           1G          5,00       wzorowe

      37.         Kamola Amelia  2E          5,00       wzorowe

      38.         Nieciecki Jakub  2E          5,00       wzorowe

      39.         Dębek Anna       3B          5,00       wzorowe

      40.         Cierpisz Dorota  3C          5,00       bardzo dobre

      41.         Skrodzka Marta 3C          5,00       wzorowe

      42.         Chmielewska Maria        3D          5,00       wzorowe

      43.         Dardziński Jan   3D          5,00       wzorowe

      44.         Dzięgielewska Maja        3E          5,00       wzorowe

      45.         Kozikowska Iga  3E          5,00       wzorowe

      46.         Szymańska Katarzyna     3E          5,00       wzorowe

      47.         Kossakowski Kamil          3F          5,00       wzorowe

      48.         Dudzińska Roksana         1A          4,93       bardzo dobre

      49.         Klimaszewska Amelia      1A          4,93       wzorowe

      50.         Lutostańska Alicja            1B          4,93       wzorowe

      51.         Głębocki Bartosz              1D          4,93       wzorowe

      52.         Gosiewska Maria             1D          4,93       wzorowe

      53.         Nawrocki Kacper             1D          4,93       wzorowe

      54.         Rykaczewska Małgorzata              1E          4,93       wzorowe

      55.         Tomaszewska Joanna      1E          4,93       wzorowe

      56.         Pieńkowska Weronika    1G          4,93       wzorowe

      57.         Michałowski Kacper        2A          4,93       bardzo dobre

      58.         Perełka Aleksander          2A          4,93       wzorowe

      59.         Brulińska Aleksandra      2B          4,93       wzorowe

      60.         Stanisławski Olaf             2F          4,93       wzorowe

      61.         Jerzyło Wioletta               2B          4,92       bardzo dobre

      62.         Biedka Dominika              3C          4,92       bardzo dobre

      63.         Razarenkow Olga             3C          4,92       wzorowe

      64.         Mieczkowski Maciej        3D          4,92       wzorowe

      65.         Żebrowski Oskar              3D          4,92       wzorowe

      66.         Łada Weronika   3A          4,91       wzorowe

      67.         Rogowski Olaf    3A          4,91       wzorowe

      68.         Włostowski Jakub            1C          4,88       wzorowe

      69.         Dąbrowska Julia               1A          4,87       wzorowe

      70.         Korwek Daria     1A          4,87       wzorowe

      71.         Brzeziński Dawid              1B          4,87       wzorowe

      72.         Dobrzańska Wiktoria      1B          4,87       wzorowe

      73.         Salwowska Natalia          1B          4,87       wzorowe

      74.         Zysk Maja           1B          4,87       wzorowe

      75.         Polkowska Anna               1C          4,87       bardzo dobre

      76.         Kowalewski Mateusz       1E          4,87       bardzo dobre

      77.         Szabłowska Karolina       1F          4,87       wzorowe

      78.         Sobocińska Marta           2B          4,86       wzorowe

      79.         Jeżewski Kacper               1D          4,85       wzorowe

      80.         Sakowicz Hubert              3B          4,85       bardzo dobre

      81.         Nieciecka Karolina           3D          4,85       wzorowe

      82.         Zakrzewska Gabriela       3E          4,85       wzorowe

      83.         Filipkowska Urszula         3F          4,85       wzorowe

      84.         Godlewska Patrycja         3E          4,83       wzorowe

      85.         Kozłowski Jan    3E          4,83       wzorowe

      86.         Samluk Paweł    3E          4,83       wzorowe

      87.         Borkowska Justyna          1C          4,80       wzorowe

      88.         Just Bartosz        1D          4,80       wzorowe

      89.         Pieńkowska Natalia         1D          4,80       wzorowe

      90.         Jarnicki Jakub     1E          4,80       wzorowe

      91.         Kozicka Emilia    1F          4,80       wzorowe

      92.         Żelazna Anna     1F          4,80       bardzo dobre

      93.         Olszewska Emilia             1B          4,79       bardzo dobre

      94.         Łada Daria          2E          4,79       wzorowe

      95.         Kolasa Julia         3C          4,79       wzorowe

      96.         Turek Amelia      3C          4,79       wzorowe

      97.         Dybikowska Pamela        3F          4,79       bardzo dobre

      98.         Cwalina Katarzyna           3B          4,77       bardzo dobre

      99.         Wądołowska Amelia       3B          4,77       bardzo dobre

      100.       Kowalewska Julia             3D          4,77       wzorowe

      101.       Kaliściak Magdalena       1C          4,75       wzorowe

      102.       Sawicka Martyna             1C          4,75       wzorowe

      103.       Sienkiewicz Kaja              3E          4,75       bardzo dobre

       

       

       

       

     • Nabór wniosków do II edycji programu stypendialnego Empiriusz

     • Fundacja Empiria i Wiedza rozpoczęła nabór wniosków do II edycji programu stypendialnego Empiriusz!

      Cieszymy się, że możemy ogłosić start programu, który wspiera młode talenty w ich rozwoju i realizacji pasji. Empiriusz to szansa dla ambitnej i zdolnej młodzieży, która pragnie rozwijać swoje umiejętności i osiągać wybitne wyniki.

       

      Nasz program stypendialny oferuje wsparcie finansowe, jak również dostęp do mentorów i unikalne możliwości rozwoju. Chcemy, aby stypendyści Fundacji mieli najlepsze narzędzia do osiągnięcia swoich celów i rozwijania swojego potencjału.

       

      Dla nas wszystkich, rozpoczęcie programu Empiriusz to początek niezwykłej przygody. Jesteśmy przekonani, że młodzież, którą wpieramy przyczyni się do zmiany świata i wniesie pozytywny wpływ na różne dziedziny nauki.

       

      WIĘCEJ INFORMACJI https://empiriaiwiedza.pl/konkursy/empiriusz

       

     • Delegacja samorządowców z niemieckiego powiatu Dingolfing-Landau w naszej szkole

     • W piątek 26 maja gościliśmy w naszej szkole delegację samorządowców ze współpracującego z powiatem łomżyńskim niemieckiego powiatu Dingolfing-Landau na czele ze starostą Wernerem Bumederem. Prezentację prowadzili Zofia Dlugokencka i Jan Saniewski pod czujnym okiem Pani Profesor Kariny Długokenckiej, która wspaniale odnalazła się w roli tłumacza i koordynatora. Po krótkim powitaniu uczestnicy spotkania, dzięki przygotowanej w języku niemieckim prezentacji, mieli okazję zapoznać się z historią szkoły, panującymi w niej zwyczajami oraz inicjatywami podejmowanymi przez uczniów i nauczycieli. Krótka przerwa kawowa była czasem wspólnych rozmów członków delegacji z przedstawicielami szkolnej społeczności. Dla osób uczących się języka niemieckiego była to wspaniała okazja do wykorzystania w praktyce zdobywanych w czasie lekcji wiedzy i umiejętności. Następnie goście z Niemiec zostali zaproszeni na krótki spacer po budynku szkoły, w trakcie którego odwiedzili m. in. muzeum, bibliotekę, wybrane pracownie i obiekty sportowe, obserwując przy tym codzienne życie szkoły. Dzięki temu poznali lepiej dzieje naszego liceum oraz bogactwo jego infrastruktury edukacyjnej. Niespodzianką dla niemieckich samorządowców był spektakl przygotowany przez młodych aktorów ze szkolnego teatru „Maskarnia” pod opieką prof. Magdaleny Szyszko. Pełne emocji przedstawienie z mocnym przesłaniem znalazło niemałe uznanie wśród publiczności i pozwoliło naszym niemieckich gościom dostrzec mnogość szkolnych talentów. Na zakończenie dyrektor Jerzy Łuba podziękował niemieckim samorządowcom za wizytę a starosta Werner Bumeder, wyrażając wdzięczność za miłe przyjęcie, zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby w kolejnych latach możliwa była wymiana uczniów między I LO w Łomży a szkołami w powiecie Dingolfing-Landau. Spotkanie zwieńczone zostało wręczeniem drobnych upominków i wykonaniem pamiątkowego zdjęcia

     • UWAGA kandydaci do klas dwujęzycznych

     • UWAGA kandydaci do klas dwujęzycznych, którzy w środę przystąpili do testu kompetencji językowych.

      Listy osób, które uzyskały pozytywny wynik znajdują się na tablicy ogłoszeń dostępnej zaraz po wejściu do szkoły na ścianie z lewej strony.

     • Egzamin FCE w murach naszej szkoły

     • W sobotę w auli naszej szkoły przystąpili do egzaminu FCE organizowanego przez British Council. W ramach współpracy z British Council uczniowie mieli możliwość zdawania tego egzaminu na miejscu. Przed rozpoczęciem egzaminu udało się zrobić zdjęcie uczniom podczas wypełniania ankiety.

      Teraz pozostaje już tylko czekanie na wyniki.

       

     • 70-lecie Sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO

     • Nasza szkoła należy do Sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO. W minionym tygodniu odbyła się konferencja z okazji 70-lecia Sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO. Naszą szkołę reprezowała pani prof. Daria Lutrzykowska-szkolny koordynator UNESCO. Była to wspaniała okazja do wymiany dobrych praktyk oraz nawiązania nowych kontaktów w ramach Sieci Szkół Stowarzyszonych UNESCO.

     • Sukces naszej drużyny na Mistrzostwach Pierwszej pomocy PCK.

     • Nasza drużyna w składzie: Katarzyna Szymańska kl.3e, Iga Kozikowska kl.3e, Jakub Chojnowski kl.2e.l, Sebastian Kozikowski kl.2e i Benedykt Jankiewicz kl.2b

      zajęła II miejsce na etapie okręgowym Mistrzostw Pierwszej pomocy PCK.

      Serdecznie gratulujemy uczniom i panu prof. Roberowi Banachowi.

     • Nabór do klas dwujęzycznych trwa do 29 maja 2023

     • Drodzy Ósmoklasiści,

      jako jedyni  w mieście możemy zaoferować naukę w klasach dwujęzycznych. Od lat szczycimy się wysokim poziomem nauczania języków obcych, o czym świadczą bardzo wysokie wyniki uzyskiwane przez naszych uczniów na maturze zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym.

      Dlatego po raz kolejny uruchamiamy dwa oddziały klas dwujęzycznych.

      UWAGA! Kandydaci do DO OBU KLAS przystąpią do sprawdzianu kompetencji językowych w dniu 31 maja 2023r o godzinie 16:00.

      Są to: klasa matematyczno-fizyczna oraz klasa społeczno-ekonomiczna.

      Dwujęzyczność w naszej szkole oznaczać będzie dla was naukę zarówno w języku polskim jak też w języku angielskim. Nauka języka angielskiego odbywać się będzie w wymiarze rozszerzonym (w klasie I będzie to 7 godzin tygodniowo), co zapewni opanowanie go w stopniu umożliwiającym samodzielną  i swobodną komunikację.

      Zapoznajcie się proszę z ofertą dla obu klas dwujęzycznych.

       

      KLASA  MATEMATYCZNO-FIZYCZNA

      klasa dwujęzyczna    /28 miejsc/

      Przedmioty rozszerzające:

      matematyka, fizyka, język angielski

      Opis klasy:

      I. W klasie pierwszej planujemy rozdział matematyki na dwa przedmioty: Geometrię i Analizę z Algebrą. Pozwoli to na dokładne przeanalizowanie podstawy programowej oraz lepsze przygotowanie do konkursów i olimpiad. W klasie tej planowane jest rozszerzenie podstawy programowej z matematyki tak, aby uczniowie mogli przystąpić z powodzeniem nie tylko do matury rozszerzonej ale również dwujęzycznej.

      II. Na lekcjach matematyki część zadań będziemy rozwiązywali w języku angielskim. Poznamy także specjalistyczne  słownictwo i zwroty. Jako pomoce dydaktyczne wykorzystamy drukarkę 3D i quizy w języku angielskim.

      III. Na lekcjach fizyki wprowadzone będą elementy języka angielskiego, m.in. w zadaniach, nazwach wielkości fizycznych, zjawisk fizycznych czy też w treści praw fizycznych. Pojawią się filmy edukacyjne w języku angielskim.

      IV. W klasie pierwszej język angielski będzie nauczany na 7 godzinach lekcyjnych z podziałem: 3 godziny podstawa + 1 godzina rozszerzenie + 3 godziny programu dwujęzycznego.

      Tradycyjnie, klasa będzie realizowała program „Sobotnia Szkoła Matematyczna”, prowadzony przez pracowników naukowych wyższych uczelni (m.in. Uniwersytetu w Białymstoku, Politechniki Warszawskiej     i Uniwersytetu Warszawskiego).

      Uczniowie będą mogli wybrać zajęcia rozszerzające z   informatyki z elementami robotyki lub geografii, które będą realizowane w grupach międzyoddziałowych.

      Uczniowie tej klasy będą przygotowani do zdawania poziomu rozszerzonego lub dwujęzycznego z matematyki, fizyki oraz poziomu dwujęzycznego z języka angielskiego. Absolwenci klasy będą również posiadali umiejętności umożliwiające im uzyskanie certyfikatów językowych na poziomie FCE i CAE.

      Najchętniej wybierane kierunki studiów absolwentów z tego profilu:

      informatyka, elektronika, automatyka i robotyka, telekomunikacja, budownictwo, transport, ekonomia, nanotechnologia, grafika,   matematyka i analiza danych, architektura, mechatronika

      KLASA  SPOŁECZNO-EKONOMICZNA

      Klasa dwujęzyczna    /28 miejsc/

      Klasa pod patronatem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

      Przedmioty rozszerzające:

      język angielski, geografia,  matematyka/wos

      do wyboru wiedza o społeczeństwie realizowana w grupie międzyoddziałowej z uczniami z klasy społeczno-prawnej

      Opis klasy:

      I. W klasie o tym profilu nauczanie historii oraz chemii odbywa się równolegle w języku polskim i w języku angielskim. Przy czym lekcje z historii ojczystej są prowadzone wyłącznie w języku polskim. Inne zajęcia prowadzone są głównie w języku ojczystym, ale wzbogaca się je jednak o terminy specjalistyczne w języku angielskim. Język ten wykorzystany jest także do rozwiązywania problemów badawczych, korzystania z publikacji naukowych oraz stron internetowych. Dzięki uczęszczaniu do klasy dwujęzycznej uczeń zdobywa jednocześnie wiedzę z danego przedmiotu oraz zdecydowanie wzbogaca swoją znajomość języka angielskiego.

      II. Podczas zajęć z matematyki nauczanej w systemie dwujęzycznym będzie wprowadzane słownictwo i zwroty matematyczne w języku angielskim. Materiały dydaktyczne wykorzystywane w trakcie zajęć to zarówno polskie podręczniki, jak i źródła w języku angielskim. Da to możliwość solidnego przygotowania do egzaminu maturalnego, jednocześnie umożliwiając opanowanie bogatego zasobu słownictwa z języka obcego, a chętnym zdawanie matury dwujęzycznej z matematyki.

      III. . W klasie pierwszej język angielski będzie nauczany na 7 godzinach lekcyjnych z podziałem: 3 godziny podstawa + 1 godzina rozszerzenie + 3 godziny programu dwujęzycznego.

      Uczniowie będą mogli wybrać zajęcia rozszerzające z informatyki z elementami robotyki lub geografii, które będą realizowane w grupach międzyoddziałowych.

      Uczniowie tej klasy będą przygotowani do zdawania poziomu rozszerzonego lub dwujęzycznego z geografii, matematyki lub WOS (do wyboru) oraz poziomu dwujęzycznego z języka angielskiego. Absolwenci klasy będą również posiadali umiejętności umożliwiające im uzyskanie certyfikatów językowych na poziomie FCE i CAE.

      Najchętniej wybierane kierunki studiów absolwentów z tego profilu:

      prawo, zarządzanie, ekonomia, rachunkowość, finanse, psychologia, studia językowe i studia ekonomiczne w języku angielskim

     • Często zadawane pytania dotyczące klas dwujęzycznych

     • Drodzy Ósmoklasiści,

      oto odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące klas dwujęzycznych. Jeśli Jeszcze chcielibyście o coś zapytać to piszcie na profil szkoły na Facebooku.

      Co jest brane pod uwagę przy rekrutacji do klasy dwujęzycznej?

      Pod uwagą brany jest wynik rekrutacji do szkoły zgodnie z zasadami obowiązującymi przy rekrutacji do wszystkich klas, czyli punkty uzyskane za wyniki egzaminu ósmoklasisty, za świadectwo ukończenia szkoły i ewentualne sukcesy ORAZ wynik testu kompetencji językowych.

      Co się stanie jeśli nie dostanę się do klasy dwujęzycznej?

      Uczniowie, którzy nie dostaną się do klasy dwujęzycznej, zostaną uwzględnieni przy rekrutacji do klasy drugiego lub trzeciego wyboru.

      Na jakim poziomie i z jakim podręcznikiem będą pracowały klasy dwujęzyczne?

      Poziom klas dwujęzycznych będzie dopasowany do predyspozycji językowych i potrzeb uczniów. Wyboru podręcznika dokonują co roku we wrześniu nauczyciele angielskiego.

      Chcę iść do klasy dwujęzycznej, ale martwię się, że nie poradzę sobie, jeśli nauczyciele będą mówić cały czas po angielsku np. na lekcjach z chemii czy matematyki.

      Nauczyciele nie będą mówić cały czas po angielsku. Na lekcji przede wszystkim zdobywamy wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej danego przedmiotu. Nauka przedmiotów w języku angielskim będzie elementem dodatkowym, wzbogacającym naukę.

      Poza tym uczniowie będą przyswajali sobie słownictwo specjalistyczne na zajęciach języka angielskiego.

      Na czym polega matura dwujęzyczna?

      Absolwent liceum dwujęzycznego obowiązkowo zdaje maturę z JĘZYKA ANGIELSKIEGO na POZIOMIE DWUJĘZYCZNYM (część pisemną i ustną).  

      Każdy uczeń klasy dwujęzycznej MOŻE, ALE NIE MUSI, zdawać biologię, chemię, fizykę, geografię, historię lub matematykę w języku obcym, jeżeli przedmiot ten był nauczany dwujęzycznie w klasie, do której uczęszczał.

      Dzięki zdawaniu matury dwujęzycznej, uczniowie otrzymują dodatkowe punkty podczas rekrutacji na uczelnie wyższe wg przelicznika danej uczelni. Jest on korzystniejszy niż przelicznik dotyczący matury rozszerzone.

      Kandydatom z klas dwujęzycznych przelicza się wynik z matury dwujęzycznej tylko z języka obcego na wynik na poziomie rozszerzonym według wzoru:

      R = D x 4/3

      R – wynik matury rozszerzonej

      D – wynik matury dwujęzycznej

      Oznacza to, że uzyskanie 75% punktów na maturze dwujęzycznej z j. angielskiego daje 100% punktów przy rekrutacji na studia.

     • Test kompetencji z j. angielskiego do klas dwujęzycznych

     • W tym roku po raz kolejny prowadzimy nabór do klas dwujęzycznych. Będą to klasy o profilu: matematyczno-fizycznym (oddział IV) oraz społeczno-ekonomicznym (oddział V).

      Kandydaci do  tych klas muszą napisać test kompetencji z j. angielskiego dlatego zapraszamy do zapoznania się z informacjami poniżej.  

       

      1. Sprawdzian kompetencji językowych do klas dwujęzycznych z językiem angielskim sprawdza znajomość języka angielskiego na poziomie średniozaawansowanym. Od kandydatów oczekujemy znajomości języka angielskiego umożliwiającej czynne uczestniczenie w zajęciach z przedmiotów kierunkowych prowadzonych w tym języku. Test składa się tylko z części pisemnej i trwa 60 minut. Poszczególne zadania testu sprawdzają wiadomości oraz umiejętności zapisane w obszarach standardów wymagań egzaminacyjnych: odbiór tekstu czytanego, reagowanie językowe oraz znajomość struktur leksykalno-gramatycznych. Punktowy próg zaliczający test zostanie ustalony przez Szkolną Komisję Rekrutacyjną.

       2. Test kompetencji będzie miał tylko formę pisemną i będzie składać się z różnego rodzaju zadań zamkniętych i otwartych. Wśród zadań zamkniętych mogą wystąpić np.:  zadania wyboru wielokrotnego, w których kandydat wybiera poprawną odpowiedź spośród kilku podanych propozycji,  zadania na dobieranie, w których kandydat łączy ze sobą odpowiednie elementy (np. nagłówki, zdania wycięte z tekstu). Wśród zadań otwartych mogą wystąpić np.:  zadania z luką, w których kandydat wstawia odpowiednie słowo jako uzupełnienie zdania, zadania krótkiej odpowiedzi, w których kandydat formułuje odpowiedź w formie jednego zdania (transformacja), tłumaczenie fragmentów zdań, tworzenie pytań do podkreślonej części zdania, podanie odpowiedniej formy czasownika w zdaniu, gramatykalizacja i słowotwórstwo. W zadaniach otwartych wymagana jest pełna poprawność gramatyczna i ortograficzna.

       3. Osoby posiadające orzeczenie o dysleksji lub dysgrafii z poradni psychologiczno-pedagogicznej mają obowiązek je przynieść na egzamin. Tylko na tej podstawie odpowiedzi ucznia w zadaniach otwartych będą oceniane zgodnie z zaleceniami poradni.

      4. Ze sprawdzianu kompetencji językowych z języka angielskiego zwolnieni są uczniowie posiadający certyfikat FIRST lub tytuł laureata lub finalisty ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej z języka angielskiego lub laureata konkursu przedmiotowego z języka angielskiego o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim.

      5. Sprawdzian odbędzie się stacjonarnie  w budynku I LO w auli szkolnej w terminie: 

                                                        31 maja 2023r. o godz. 16.00 *

       

      UWAGA!

      Do sprawdzianu kompetencji językowych przystępują kandydaci do Oddziału IV (klasa matematyczno-fizyczna) i do Oddziału V (klasa społeczno-ekonomiczna).

       

      * Dla kandydatów, którzy z przyczyn niezależnych od nich nie mogli przystąpić do sprawdzianu kompetencji w tym terminie, na początku czerwca zostanie ustalony termin dodatkowy.

       

      Kandydaci wchodzą do szkoły minimum 20 minut wcześniej, a maksymalnie 30 minut przed sprawdzianem. Komisja wprowadza kandydatów do auli 15 minut przed godziną rozpoczęcia sprawdzianu.

      Kandydat posiada ze sobą i okazuje komisji:

      aktualny i własny dokument tożsamości (umożliwiający potwierdzenie tożsamości ucznia)

      - orzeczenie o dysleksji lub dysgrafii (jeśli takie posiada)

      - własny długopis w kolorze czarnym

      Zabrania się wnoszenia na teren sali egzaminacyjnej telefonów i innych urządzeń elektronicznych oraz rzeczy zbędnych np. książek, maskotek. Ujawnienie urządzeń elektronicznych oznacza unieważnienie sprawdzianu danego kandydata.

     • I miejsce w Mistrzostwach Miasta w Piłce Siatkowej Chłopców

     • 26 kwietnia w sali gimnastycznej II LO odbyły się Mistrzostwa Miasta w Piłce Siatkowej Chłopców. Podopieczni trenera Ireneusza Dobkowskiego zajęli I miejsce pokonując wszystkie drużyny bez straty seta.

      Skład drużyny: kpt. Krzysztof Szałkowski,

      Bartosz Janczewski, Jakub Trawiński, Jerzy Równy, Mateusz Krystowczyk, Michał Dębek, Jan Dardziński, Maksymilian Dobrzycki , Kacper Duda, Jakub Mikołajczyk, Igor Podstolski, Benedykt Jankiewicz.

      Gratulacje!