• Sukces naszych uczniów w II edycji konkursu „Mój pomysł na biznes – Zabiznesuj w Łomży”

     • Nagrody i wyróżnienia- tak nasi uczniowie „Zabiznesowali w Łomży”.  4 kwietnia poznaliśmy finalistów i laureatów konkursu „Mój pomysł na biznes”. W ścisłej 10-tce znalazły się trzy pomysły uczniów naszego liceum i wszystkie trzy spotkały się z dużym zainteresowaniem jury i zostały nagrodzone.

      II miejsce zdobyli Maria Róża Chmielewska i Mikołaj Andrzej Chmielewski (klasa 4D i 1A) za pomysł na platformę "Szlakiem tradycji i dziedzictwa kulturowo-historycznego”. Pomysł dodatkowo został także indywidualnie wyróżniony przez jednego z członków jury – p. Tadeusza Zarembę.

      III miejsce zdobył Kacper Duda z klasy 3D za „Aplikację mobilną: Nad Narwią”.

      Wyróżnienie zdobył Maciej Osiecki z klasy 3E za pomysł „Elektrownia słoneczna połączona z ładowarką do aut elektrycznych”.

      Uczniowie I LO udowodnili, że są prawdziwymi liderami i przyszłością naszego kraju. Ich zwycięstwo było wielkim sukcesem i dowodem na to, że nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli się naprawdę chce.

      Finał „Zabiznesuj w Łomży” był nie tylko wydarzeniem o charakterze konkursowym, ale także inspiracją dla wszystkich obecnych i docenieniem także tych uczniów, których pomysły nie weszły do ścisłego finału. A z naszej szkoły byli to: Dawid Żmijewski z 3D, zespół z 3E w składzie: Amelia Kamola, Daria Łada, Aleksandra Sikorska, zespół z 2D: Bartosz Just, Mateusz Mściwujewski i Erwin Niebrzydowski.

      Gratulujemy wszystkim uczestnikom zaangażowania i kreatywności.

      Opiekunką i szkolnym koordynatorem projektu była pani prof. Jolanta Šimon.

      Znamy laureatów konkursu „Mój pomysł na biznes – Zabiznesuj w Łomży” [mylomza.pl]

      Mają pomysł na biznes w Łomży [narew.info]

     • Sukces naszych drużyn na Mistrzostwach Miasta w Sztafetowych Biegach Przełajowych.

     • 4 kwietnia 2024 na boisku szkolnym Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży odbyły się Mistrzostwa Miasta w Sztafetowych Biegach Przełajowych.

      W rywalizacji sportowej uczestniczyły drużyny I LO, III LO, ZSTiO nr 4, II LO ,  ZSWiO nr 7 i  ZSEiO nr 6.

      Reprezentacja naszej szkoły w kategorii dziewcząt zajęła I miejsce, a w kategorii chłopców  II miejsce.

      DRUŻYNA DZIEWCZĄT Amelia Klimaszewska, Judyta Kuczyńska, Katarzyna Kutyło, Judyta Kłys, Natalia Anucińska,  Ania Dębek, Izabela Czerwińska i Justyna Zambrzycka.

      DRUŻYNA CHŁOPCÓW:  Antoni Koda,  Bartłomiej Pleban, Bartosz Rogiński,  Stanisław Wiszniewski,  Michał Zaremba i Jakub Korytkowski.

      Serdeczne gratulacje!

     • Dzień Prawa w I LO

     • 8 kwietrnia zapraszamy uczniów wymienionych klas na zajęcia w ramach Dnia Prawa w I LO

      Harmonogram spotkań:

      3 godzina lekcyjna - dr Justyna Omieljaniuk - Odpowiedzialność nieletnich na gruncie Kodeksu Karnego - aula szkoły - uczestniczą uczniowie klas pierwszych pod opieką nauczycieli uczących w danej klasie.

      3 godzina lekcyjna - dr Kamila Bezubik - Hierarchia aktów prawnych w RP - adresowany do uczniów uczęszczających na zajęcia z rozszerzonego WOS-u z klas 2c,2e,3c,3e,4e,4c,4f

      4 godzina lekcyjna - mgr Danie Jarmoc - Elementy decyzji administracyjnej  - aula szkoły - adresowany do uczniów uczęszczających na zajęcia z rozszerzonego WOS-u z klas 1c,1e, 2c,2e,3c,3e,4e,4c,4f

      5 godzina lekcyjna - dr Wioleta Hryniewicka - Filipkowska - Proces sądowy - aula szkoły - adresowany do uczniów uczęszczających na zajęcia z rozszerzonego WOS-u z klas 1c,1e, 2c,2e,3c,3e,4e,4c,4f

     • Światowy Dzień Wody

     • Nasza szkoła po raz kolejny we współpracy z Polską Akcją Humanitarną wzięła udział w ustanowionej przez ONZ akcji Światowy Dzień Wody.

      Uczniowie z klasy II-a i III-a: Amelia Pruszkowska, Daria Korwek, Łucja Orchowska, Dominika Ekstowicz, Lidia Rogaczewska oraz Kacper Michałowski i Aleksander Perełka w dniach 22 – 27 marca 2024 roku przeprowadzili na godzinach wychowawczych quiz „Woda jako globalne wyzwanie”. Dzięki temu młodzież naszej szkoły poszerzyła wiedzę dotyczącą między innymi: liczby ludzi na świecie, którzy nie mają obecnie dostępu do bezpiecznej wody pitnej, liczby litrów wody dziennie potrzebnych, aby zapewnić podstawowe potrzeby człowieka, chorób, na które narażone są osoby pijące zanieczyszczoną wodę, czy ekonomicznego braku dostępu do wody.

      Następnie prowadzący podsumowali wyniki i wspólnie z kolegami i koleżankami dyskutowali na temat sposobów oszczędzania wody.

      Na szkolnym korytarzu na I piętrze można było obejrzeć wystawę dotyczącą znaczenia wody dla ludzi i wszystkich organizmów na świecie. Wierzymy, że dzięki takim akcjom młodzież ma możliwość poszerzenia wiedzy na temat dostępności do zasobów wodnych i sposobów ich oszczędzania.                                                                                                             

       

      Katarzyna Rogińska i Ewa Zabielska

       

     • Finaliści LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

     • Z wielką przyjemnością dzielimy się kolejnym sukcesem naszych uczniów:

      Justyna Borkowska (2c), Agnieszka Jadczak (3c) i Kamil Kossakowski (4f) uzyskali tytuły finalistów LIV Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Opiekunami uczniów są Pani Prof. Anna Bućko, Pani Prof. Krystyna Grabowska oraz Pan Prof. Artur Lewczuk.

      Serdecznie gratulujemy olimpijczykom oraz ich opiekunom.

     • Udział w Dniu Otwartym na wydziale filologii angielskiej Akademii Łomżyńskiej

     • Uczniowie z klasy 3e wzięli dzisiaj w Dniu Otwartym na wydziale filologii angielskiej na Akademia Łomżyńska. Uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach języku angielskim „Amerykanka w Łomży - różnice kulturowe między Polską, a Stanami Zjednoczonymi”, które przeprowadziła pani Lynn Rabas. Następni odkrywali tajniki ChatuGPT i możliwości umiejętnego wykorzystania tej technologii do nauki. Zajęcia poprowadził pan Mateusz Turski. Następnie uczniowie uczestniczyli w zajęciach z panem dr. Krzysztofem Sitkowskim na temat „ A może zostanę tłumaczem konferencyjnym? Warsztaty z wykorzystaniem kabiny tłumaczeniowej”. Uczniów bardzo wciągnęła tematyka zajęć i ich strona praktyczna, a kampus Akademii Łomżyńskiej zrobił na nich duże wrażenie.

     • Wiosenny Turniej Piłki Nożnej.

     • W dniach 19-27 marca 2024 na boisku szkolnym odbył się Wiosenny Turniej Piłki Nożnej. Cieszył się on dużym zainteresowaniem, gdyż do rozgrywek przystąpiło 10 drużyn, w tym jedna żeńska. Przez cały tydzień zawodnicy rywalizowali pod czujnym okiem pana prof. Jacka Narewskiego.

      Poziom gry był bardzo wysoki i dostarczył wiele emocji, nie tylko graczom, ale także kibicom.

      Gratulujemy wszystkim drużynom, które przystąpiły do rywalizacji. Zmagania zakończyły się następującymi wynikami:

      I miejsce- klasa 4D

      II miejsce- klasy 3DB

      III miejsce-klasy 1AB

      Podczas trwania turnieju zostały przyznane również nagrody indywidualne dla najlepszych zawodników turnieju:

      •Król Strzelców- Igor Zalewski, kl. 4D

      •Najlepszy Bramkarz- Dawid Żmijewski, kl. 3D

      •MVP Turnieju- Aleksander Marczuk, kl. 1B

      Turniej odbył się dzięki staraniom, zaangażowaniu i pracy uczennicy klasy 3B- Aleksandry Sawko.

     • Dzień Otwarty na wydziale filologii  angielskiej na Akademii Łomżyńskiej.

     • Uczniowie z klasy 3e wzięli dzisiaj w Dniu Otwartym na wydziale filologii  angielskiej na Akademii Łomżyńskiej. Uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach języku angielskim  „Amerykanka w Łomży - różnice kulturowe między Polską, a  Stanami Zjednoczonymi”, które przeprowadziła  pani Lynn Rabas. Następnie odkrywali tajniki ChatuGPT i możliwości umiejętnego wykorzystania tej technologii do nauki. Zajęcia poprowadził pan Mateusz Turski. Na koniec uczniowie uczestniczyli w zajęciach z panem dr. Krzysztofem Sitkowskim na temat „ A może zostanę tłumaczem konferencyjnym? Warsztaty z wykorzystaniem kabiny tłumaczeniowej”. Uczniów bardzo wciągnęła tematyka zajęć i ich strona praktyczna, a kampus Akademii Łomżyńskiej zrobił na nich duże wrażenie.

     • II Maturalna Noc Matematyczna

     • W weekend 23/24 marca 2024 odbyła się II Maturalna Noc Matematyczna, która cieszyła się jeszcze większym zainteresowaniem niż w tamtym roku - w  matematycznych zmaganiach tym razem udział wzięło ponad 90 maturzystów! Zajęcia prowadzili nasi matematycy: pan dyr. Tomasz Szałkowski, pan prof. Mariusz Domański, pani prof. Elżbieta Kurzyna i pani prof, Agnieszka Szałkowska.

      Jak widać na zdjęciach, było pracowicie, a przerwy między sesjami wypełniła siatkówka, koszykówka, tenis stołowy lub relaks przy herbatce i ciasteczkach.

      Druga Noc Matematyczna w pierwszym LO [4lomza.pl]

     • VII edycja  Wieczorku Poetyckiego

     • 21 marca 2024  odbyła się VII edycja  Wieczorku Poetyckiego. Wydarzenie to przyciaga coraz wiekszą rzeszę miłosników poezji i  muzyki, którzy gromadzą się w Auli i podziwają niezwykłe talenty naszych uczniów i uczennic.

      Dziękujemy organizatorowm marcowego spotkania: Ewelinie Wiśniewskiej, Marii Polak i Antkowi Filipkowskiemu ooraz panu prof. Arturowi Lewczukowi, pani prof. Dorocie Przestrzelskiej i  pani prof. Katarzynie Jastrzębskiej za opiekę nad tym wydarzeniem.

     • Sukcesy artystyczne Mai i Amelii

     • Gratulujemy Mai Wronowskiej i Amelii Borusiewicz zdobycia III nagrody na 15 Regionalnym Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej.

      Organizatorem konkursu był MDK DŚT w Łomży. Poziom był bardzo wysoki, zatem dziewczynom należą się ogromne brawa.

     • Wystawa "Czekając, wybierz się do sadu"

     • W dniach 21 – 26 marca 2024 mogliśmy podziwiać przepiękną wystawę "Czekając, wybierz się do sadu" przygotowaną przez naszą absolwentkę Annę Maryjewską (dawniej Godziuk) w której połączyła niezwykłe teksty poety Wiesława Myśliwskiego z pełnymi uroku zdjęciami pana profesora Artura Lewczuka. Wystawa została przygotowana na potrzeby środowisk polonijnych w Niemczech.

     • Sukces Amelii Rybka

     • Miło nam poinformować, że uczennica klasy III A - Amelia Rybka zakwalifikowała się do II etapu konkursu "Złote indeksy" organizowanego przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Amelia walczy o indeks na kierunek: psychologia. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia na kolejnych etapach.

      opiekun: Anna Przesław

     • Spotkania dla rodziców /tematy związane z rozwojem i wsparciem nastolatków/

     • Drodzy Rodzice,

      serdecznie Was zapraszamy na spotkania w trakcie których poruszymy najważniejsze tematy związane z rozwojem i wsparciem nastolatków.

      Bycie rodzicem nastolatka wiąże się z wieloma wyzwaniami, zdobywanie wiedzy i umiejętności jest formą wsparcia Waszych wzajemnych, niezwykle ważnych i cennych relacji.

      Spotkania mają charakter dobrowolny i odbywać się będą w w sali nr 36 I Liceum Ogólnokształcącego w każdy wtorek od godz. 15.20 - 16.20.

      Tematyka spotkań:

      1.Granice

      Jak jasno postawić dziecku granice, żeby czuło się bezpiecznie?

      Jak wyrażać oczekiwania i ograniczenia tak, aby były przez dziecko respektowane?

      2.Uczucia

      Jak wspierać dzieci w radzeniu sobie z uczuciami?

      Jak rozpoznawać, akceptować i radzić sobie ze smutkiem dziecka, jego złością, rozpaczą, lękiem?

      Jak pomóc dziecku, żeby radziło sobie z własnymi uczuciami?

      3.Współpraca

      Jak motywować dzieci do współdziałania?

      4.Konsekwencje / Kary

      Czy i jak karać dzieci?

      Jak zamiast karania modyfikować niepożądane lub nieodpowiednie zachowania dziecka?

      5.Konflikty

      Jak konstruktywnie rozwiązywać konflikty?

      Jak wspólnie z dziećmi znajdować rozwiązania?

      6.Samodzielność

      Jak zachęcać dziecko do samodzielnego podejmowania wyzwań/przygotowanie do dorosłości.

      Jak rozwijać umiejętność podejmowania decyzji i wspierać proces usamodzielniania się dziecka?

      7.Podejmowanie ról

      Jak wspierać dzieci w wypełnianiu ich ról?

      8.Pochwała

      Jak pomóc dziecku nieśmiałemu?

      Jak znaleźć w dziecku to, co najlepsze?

      Jak konstruktywnie chwalić by budować realne poczucie własnej wartości?

      Dodatkowo:

      9.Zaburzenia odżywiania:

      Moje dziecko nie je, czy to już zaburzenie odżywiania?

      Wpływ zaburzeń odżywiania na relacje w rodzinie, zdrowie fizyczne i psychiczne dziecka

      10.Depresja i zaburzenia lękowe:

      pierwsze niepokojące symptomy spadku nastroju.

      ataki paniki - jak pomóc dziecku?

      kiedy udać się na pierwszą wizytę do psychiatry, psychoterapeuty?

       

      Zapraszamy serdecznie,

      Anna Leszczewska - pedagog

      Anna Przesław - psycholog

     • IV konkurs fotograficzny "Autyzm w kadrze"

     • Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym "Autyzm w kadrze" zorganizowanym przez Fundjację DR OTIS. Celem konkursu jest uwrażliwienie na świat osób z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami.

      Prace wraz formularzem zgłoszeniowym i niezbędnymi oświadczeniami należy dostarczyć do dnia 30 kwietnia do godziny 15.00: elektronicznie w formacie JPG na adres sekretariat.drotis@gmail.com lub dostarczyć osobiście do biura fundacji przy ul. Nowa 2 w Łomży.

      W przypadku pytań prosimy  o kontakt z panią prof. Anną Dudo

      Regulamin konkursu AUTYZM W KADRZE

      Formularz zgłoszeniowy oraz oświadczenia

       

     • Warsztaty humanistyczne z panią profesor Jolanta Sztachelską, kierownikiem Katedry Modernizmu Europejskiego i Badań Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku

     • W ubiegłym tygodniu (15 marca) gościliśmy w naszej szkole p. prof. Jolantę Sztachelską, która poprowadziła warsztaty humanistyczne, w których uczestniczyli uczniowie naszej szkoły szczególnie zainteresowani rozwijaniem swojej wiedzy związanej z językiem polskim, ze sztuką. Spotkanie było poświęcone analizie porównawczej tekstów literackich. Pani Profesor poprzez niezwykle ciekawą formę zajęć okraszonych piękną polszczyzną wtajemniczyła naszych młodych humanistów w świat poezji, jej istoty i jej znaczenia w życiu człowieka. Spotkanie było pierwszym z cyklu warsztatów humanistycznych, które będą comiesięcznie odbywały się w naszej szkole.  Pani prof. Jolanta Sztachelska jest autorką znakomitych prac naukowych poświęconych Henrykowi Sienkiewiczowi, jest kierownikiem Katedry Modernizmu Europejskiego i Badań Kulturowych Uniwersytetu w Białymstoku. 

     • I LO Mistrzem Łomży w koszykówce chłopców.


     • W marcu w hali SP 9 odbywały się turnieje koszykówki w którym brało udział 7 drużyn z łomżyńskich szkół.

      I Liceum Ogólnokształcące
      II Liceum Ogólnokształcące
      III Liceum Ogólnokształcące
      Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących
      Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących
      Zespół szkół Technicznych
      Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących

      Nasza szkoło wygrała wszystkie mecz że swoimi przeciwnikami :

      I LO -ZSEiO 55 :54
      I LO -ZSTiO 76:21
      I LO-II LO 61:45
      I LO- ZSMiO 63:37

      Klasyfikacja końcowa.
      1 miejsce ILO
      2 miejsce ZSEiO
      3 miejsce ZSMiO
      4 miejsce IILO
      5 miejsce IIILO
      6 miejsce ZSTiO
      7 miejsce ZSWiO

      Skład Zespołu:
      Jan Kozłowski
      Jakub Kuczyński
      Jakub Górski
      Wiktor Kisiel
      Jakub Szymanowski
      Bartosz Korwek
      Mateusz Miściwujewski
      Dawid Brzeziński
      Mikołaj Just
      Mateusz Dembek


      Trener: pan prof. Michał Bielicki

     • Dzień Św. Patryka w I LO

     • Zielono mi....

      Z racji na to, że w tym roku Dzień Św. Patryka przypada w niedzielę to postanowiliśmy zorganizować to wydarzenie wcześniej w piątek. Uczniowie i nauczyciele zaakcentowali ten dzień strojem w kolorze zielonym. Na lekcjach angielskiego uczniowie rozwiązywali quizzy na temat Irlandii i Św. Patryka, a na stoisku obok Auli kupowali "zielone" słodkości przygotowane przez uczniów. Tego dnia można było zrobić sobie zdjęcie na tle "patrykowej" ścianki, za którą serdecznie dziękujemy Party Design Łomża.

      Wkrótce ogłosimy zwycięzców konkursów na najciekawsze przebranie i najbardziej oryginale ciasto.

     • Projekt Learn2Learn w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii

     • Nasi uczniowie, którzy realizują projekt Learn2Learn w ramach Olimpiady Zwolnieni z Teorii zorganizowali w dniach 21-22 lutego 2024 kawiarenkę.  Zebrali piekną kwotę 1489,63zł, która wesprze edukację szkół w Afryce.

      Produkty dostarczają Piekarnia SULIMA oraz Cukiernia SŁODKA ZOŚKA. 

       

     • Awans do rozgrywek centralnych w debatach oksfordzkich organizowanych przez SGH w Warszawie

     • Nasi uczniowie wzięli udział w debacie oksfordzkiej, w której zmierzyli się z uczniami II LO w Białymstoku i uzyskali awans do rozgrywek centralnych w debatach oksfordzkich organizowanych przez SGH w Warszawie. Naszą drużynę tworzą: Sebastian Kozikowski, Szymon Głodkowski, Piotr Dłużniewski i Jakub Wlostowski. Finał odbędzie się w kwietniu na SGH w Warszawie. Powodzenia!

     • Sukces naszych uczniów w XVI edycji Konkursu Matematycznego Politechniki Białostockiej.

     • W sobotę 9 marca odbyła XVI edycja Konkursu Matematycznego Politechniki Białostockiej.

      W kategorii Juniorów III miejsce zdobył Maciej Janiszewski z klasy I D, a wyróżnienia otrzymali Nikonezja Armo (klasa ID) oraz Franciszek Myśliwiec (klasa ID) - nauczycielami są p.Agnieszka Szałkowska i p. Tomasz Szałkowski.

      W kategorii klas drugich Hubert Chrostowski z klasy IID zdobył III miejsce (nauczyciele - p.Agnieszka Szałkowska i p. Tomasz Szałkowski).

      W kategorii klas trzecich III miejsce zdobył Michał Bazydło z klasy IIID, a zespół, w którym był Michał, Agnieszka Łapińska i Krzysztof Modzelewski (nauczyciel - p.Piotr Łowicki) również sklasyfikował się na trzeciej pozycji.

      Zgodnie z regulaminem konkursu, laureaci z klas drugich i trzecich uzyskali indeks na dowolny kierunek studiów stacjonarnych pierwszego stopnia prowadzony na Wydziale Informatyki Politechniki Białostockiej.

      Gratulujemy

     • Udział naszych uczniów w Konferencji VII Forum Społeczno- Gospodarcze 2024 „Filary rozwoju - sztuczna inteligencja i cyfryzacja”,

     • Nasi uczniowie, pod opieką pani prof. Marioli Franciszkowicz, wzięli w czwartek udział w Konferencji VII Forum Społeczno- Gospodarcze 2024 „Filary rozwoju - sztuczna inteligencja i cyfryzacja”, której organizatorem była Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży.

      Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat roli i znaczenia sztucznej inteligencji (AI) w życiu codziennym. Podczas konferencji omawiano m. in. zastosowanie sztucznej inteligencji w usługach na rzecz mieszkańców i działalności gospodarczej oraz w ekonomii społecznej.