19 kwietnia 1943 roku, w przeddzień święta Pesach, niemieckie oddziały wspierane przez czołgi i wozy pancerne weszły do Getta dla Żydów w Warszawie by je ostatecznie zlikwidować. Do walki z nimi stanęło około 300-500 członków Żydowskiej Organizacji Bojowej podzielonych na 22 grupy bojowe pod zwierzchnim dowództwem Anielewicza oraz około 250 bojowców Żydowskiego Związku Wojskowego, a także luźne uzbrojone grupy, nienależące do głównych organizacji konspiracyjnych.
Jednym z przywódców powstania w Getcie Warszawskim był lekarz kardiolog żydowskiego pochodzenia Marek Edelman i to właśnie z nim kojarzy się Akcja Żonkile. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Marek Edelman w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.Akcja „Żonkile” to ważny projekt edukacyjny przypominający o Powstaniu w Getcie Warszawskim.
Pierwszą edycję „Żonkili” zorganizowaliśmy w dniach 19-21 kwietnia 2013 roku na ulicach Warszawy i wielu innych miast w Polsce. Ponad 500 wolontariuszy rozdało ponad 50 tys. papierowych żonkili oraz około 80 tysięcy ulotek z informacjami o Powstaniu.W tym tygodniu 19 kwietnia przypada 81 rocznica wybuchu powstawania w getcie warszawskim i nasza po raz kolejny szkoła dołącza do Akcji Żonkile./źródło: polin.pl/