• Sukces Jana Saniewskiego

     • Jan Saniewski z klasy III FP uzyskał tytuł finalisty XLVIII Olimpiady Geograficznej. Gratulujemy Jankowi i pani Prof. Jolancie Rasdgowskiej sukcesu. 

     • Sukces Michała Marcińczyka

     • Michał Marcińczyk z klasy IIIDG został laureatem II stopnia 51. Olimpiady Biologicznej. Etap centralny składał się z kilku części, które pozwoliły wyłonić absolutnych zwycięzców. Nasz Michał miał jeden z najlepszych wyników.

      Serdecznie gratulujemy Michałowi oraz jego opiekunce naukowej - Pani Prof. Ewie Urbańskiej.

     • з Великоднем - Życzenia Wielkanocne dla uczniów z Ukrainy

     • Naszym uczniom z Ukrainy i ich Rodzinom, którzy dzisiaj obchodzą Wielkanoc życzymy zdrowych i spokojnych świąt dających dużo nadziei.

      Нехай час Великодня принесе мир і полегшення! Христос воскрес із мертвих!

      Niech czas Wielkanocy przyniesie spokój i ukojenie.Alleluja! Chrystus zmartwychwstał!

     • Dzień Ziemi


     • 22 kwietnia przypada największe międzynarodowe święto ekologii – Dzień Ziemi. 

      Tegoroczne hasło przewodnie „Invest in our planet”, czyli „Zainwestuj w naszą planetę”, zwraca uwagę na konieczność współpracy i wprowadzania zmian na różnych płaszczyznach: od rządów przez przedsiębiorstwa po zwykłych obywateli. Jedną z często poruszanych kwestii jest konieczność ograniczenia roli plastiku w życiu codziennym.  

      Według aktualnych statystyk, przeciętny Polak produkuje aż 330 kg śmieci rocznie – czyli niemal kilogram dziennie!

      Każdej sekundy na świecie wyrzucanych jest 50 ton śmieci.

      Wiele bezbronnych zwierząt ginie z powodu zatrucia odpadami.


      Filozofia „zero/less waste” (ang. zero/mniej śmieci) sięga do założeń gospodarki zamkniętego obiegu. Według niej śmieci nie powinny zalegać na wysypisku, lecz w miarę możliwości stać się cennym surowcem do tworzenia kolejnych przedmiotów. Kluczowe znaczenie ma tu unikanie zbędnych odpadów oraz stosowanie 5 zasad „zero waste”: odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, segreguj i kompostuj.

      Wśród zaleceń, jak my obywatele możemy pozytywnie wpływać na środowisko naturalne są na przykład: naprawianie rzeczy zamiast ich wyrzucania, robienie zakupów z własną, najlepiej bawełnianą torbą.


      KAŻDY DZIEŃ POWINIEN BYĆ DLA NAS DNIEM ZIEMI
      ZADBAJMY O MIEJSCE ŻYCIA PRZYSZŁYCH POKOLEŃ!      Uczniowie przygotowali plakaty, które miały na celu propagowanie właściwych postaw ekologicznych, promowanie ochrony środowiska.


      ​​​​​​​

     • 79. rocznica powstania w Getcie Warszawskim

     • 79 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim wybuchło powstanie. Był to największy zbrojny zryw Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwsze powstanie wielkomiejskie w okupowanej Europie.

      W utworzonym w 1940 r. getcie warszawskim Niemcy zamknęli ponad 400 tys. Żydów; dziesiątki tysięcy z nich zmarły z chorób i głodu. 22 lipca 1942 r. Niemcy rozpoczęli deportację więźniów getta do obozu zagłady w Treblince. Zginęło tam niemal 300 tys. warszawskich Żydów. Jesienią 1942 r. w tzw. getcie szczątkowym pozostało już tylko około 60 tys. Żydów. Byli to głównie ludzie młodzi i w sile wieku, bez rodzin, zatrudnieni w niemieckich warsztatach produkcyjnych, tzw. szopach. W tych warunkach, gdy nie pozostawało już nic do stracenia, wśród żydowskiej młodzieży narodziła się myśl o zbrojnym oporze.

      Żydowska Organizacja Bojowa

      Jeszcze podczas wielkiej akcji deportacyjnej 28 lipca 1942 r. działacze lewicowych syjonistycznych ruchów młodzieżowych powołali Żydowską Organizację Bojową. Później dołączyli do niej komuniści i socjaliści. Na czele ŻOB stanął Mordechaj Anielewicz z Ha-Szomer ha-Cair, a do najbardziej znanych przywódców należeli Icchak Cukierman z Droru i Marek Edelman z socjalistycznej partii Bund. Drugą organizacją konspiracyjną w getcie warszawskim był powstały na przełomie 1942 i 1943 r. w środowisku prawicowych syjonistów Żydowski Związek Wojskowy, kierowany przez Leona Rodala i Pawła Frenkla

      Kiedy 18 stycznia 1943 r. Niemcy rozpoczęli kolejną akcję wysiedleńczą, napotkali na zbrojny opór bojowców ŻOB. "Żydzi! Okupant przystępuje do drugiego aktu waszej zagłady! Nie idźcie bezwolnie na śmierć! Brońcie się!" – głosiła ulotka ŻOB. Czterodniowa akcja samoobrony opóźniła ostateczną likwidację getta i dała żydowskiej konspiracji czas na przygotowanie do powstania.

      Wybuch powstania w getcie

      Gdy 19 kwietnia 1943 r., w przeddzień święta Pesach, niemieckie oddziały liczące 2 tys. ludzi wspierane przez czołgi i wozy pancerne ponownie weszły do getta, by je ostatecznie zlikwidować, do walki z nimi stanęło około 500 członków ŻOB, podzielonych na 22 grupy bojowe pod zwierzchnim dowództwem Anielewicza oraz około 150 bojowców ŻZW. Przez pierwsze dni powstańcy bronili umocnionych pozycji, utrudniając Niemcom penetrację getta. Ostrzeliwali wkraczające oddziały nieprzyjaciela i obrzucali je granatami i butelkami z benzyną.

      Symbolem powstania stały się flaga żydowska i polska zawieszone na wysokiej kamienicy przy pl. Muranowskim, gdzie zacięty opór przez kilka dni stawiało zgrupowanie ŻZW pod dowództwem Pawła Frenkla. Ciężkie walki na terenie szopu szczotkarzy toczyli bojowcy ŻOB dowodzeni przez Marka Edelmana. Udało im się powstrzymać na jakiś czas Niemców, detonując specjalną minę. W pierwszym dniu powstania oddział dywersji AK podjął nieudaną próbę wysadzenia muru getta przy ul. Bonifraterskiej. Podczas powstania pod murami getta AK i GL przeprowadziły jeszcze kilka akcji przeciwko Niemcom ostrzeliwującym pozycje powstańców.

      Dalsze walki powstańcze polegały na obronie poszczególnych bunkrów i budynków. Niemcy systematycznie przeczesywali kolejne kwartały ulic, paląc dom po domu. Wypędzali z nich ludność cywilną i zabijali schwytanych powstańców. Do wykrytych bunkrów, gdzie oprócz bojowników ukrywali się także cywile, wrzucali świece dymne i niszczyli je przy pomocy materiałów wybuchowych.

      Dowodzący siłami niemieckimi Jürgen Stroop podał w swoim raporcie o zniszczeniu getta, że jego oddziały ujęły lub zabiły ponad 56 tys. Żydów oraz wykryły 631 bunkrów. Wg raportu Stroopa 36 tys. ludzi Niemcy deportowali do obozów pracy na Lubelszczyźnie, pozostali zginęli na miejscu lub w komorach gazowych Treblinki. Podane przez niego dane liczbowe są zapewne zawyżone, lecz nie dysponujemy innymi. Jednocześnie po "aryjskiej stronie" muru getta Niemcy zintensyfikowali akcję poszukiwania ukrywających się Żydów, oferując za ich ujęcie nagrody pieniężne.

      Koniec powstania i likwidacja getta warszawskiego

      Zaledwie kilkudziesięciu powstańcom udało się wydostać kanałami i podziemnymi tunelami z płonącego getta. Większość z nich zginęła następnie w wyniku denuncjacji, część w walkach partyzanckich, niektórzy wzięli udział w powstaniu warszawskim w 1944 r. 8 maja 1943 r. Niemcy otoczyli bunkier dowództwa ŻOB przy ul. Miłej 18. Około stu bojowców, wśród nich Mordechaj Anielewicz, udusiło się dymem lub popełniło samobójstwo, nie chcąc wpaść w ręce Niemców.

      Jednak walki pojedynczych grup powstańczych trwały dalej, aż do 16 maja. Tego dnia wieczorem na znak zwycięstwa Niemcy wysadzili w powietrze znajdującą się poza terenem getta szczątkowego Wielką Synagogę przy ul. Tłomackie. Stroop zapisał w swoim raporcie: "Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje!". Po powstaniu Niemcy zrównali teren getta z ziemią. 

      (ŹRÓDŁO: https://polin.pl/pl/powstanie-w-getcie-warszawskim)

       

      Zapraszamy również do obejrzenia stworzonego w stylistyce youtuberskiej filmu "Muranów – Dzielnica Północna"  https://youtu.be/apdbNIfWbkE 

       

     • Sukces naszych uczniów na Olimpiadzie Historycznej "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego"

     • Z ogromną satysfakcją informujemy, że uczniowie Alicja Skowrońska (klasa 3ep) i Maciej Mieczkowski (klasa 2d) uzyskali tytuł finalisty Olimpiady Historycznej "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego". Gratulujemy Alicji i Maciejowi oraz pani prof. Katarzynie Lipskiej i panu prof. Adamowi Chojnowskiemu, któzy ptrzygpotowywali ich do olimpiady.

     • Sukces Natalii Bieniek na LII Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego

     • Z radością i satysfakcją informujemy, że Natalia Bieniek, uczennica klasy III CP, zdobyła tytuł Finalistki LII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Serdecznie gratulujemy Natalii wspaniałego sukcesu! Gratulujemy też pani dyrektor Jolancie Szabuńko, która przygotowywała Natalię do olimpiady.